Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Walczą z nieprzyjemnymi zapachami

18-01-2019, 10:39 Joanna Oreł

Gdzie szukać źródła przykrych zapachów w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 na Czarnym Lesie? Na to pytanie od roku stara się odpowiedzieć dyrekcja szkoły oraz urzędnicy, a także uczniowie, bo też to oni zaczęli skarżyć się na sytuację w szkole. W ubiegłym roku wykonano szereg prac, których celem była likwidacja nieprzyjemnych zapachów. Jednak ostatecznie sprawa nie została rozwiązana.

Dokładnie rok temu poruszyliśmy ten temat na łamach „WR”, kiedy to uczniowie zwrócili się do nas, narzekając na zapachy w szkole. Sprawa przestała być bagatelizowana. – W miesiącu kwietniu 2018 r. dyrektor placówki został zobowiązany do wykonania „Oceny mykologicznej”, której celem było stwierdzenie, czy w obiekcie występują grzyby-pleśnie i grzyby podstawkowe oraz czy występujące na terenie placówki warunki mają wpływ na rozwój grzybów – tłumaczy Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ruda Śląska.

W maju ubiegłego roku ustalono, co na podstawie oceny należy zrobić w budynku ZSP nr 2. Odgrzybione zostały dwie sale lekcyjne z przyległymi gabinetami nauczycielskimi oraz pomieszczenia gospodarcze sprzątaczek. Wymieniono także wykładziny w dwóch salach lekcyjnych oraz gabinetach. Wyłożono ponadto płytki podłogowe, wymieniono rurę kanalizacyjną i pomalowano pomieszczenie sprzątaczek. Zasylikonowano też wszystkie włazy do piwnicy, zakupiono nowe kratki wentylacyjne, które są systematycznie wymieniane, a szkoła jest cały czas wietrzona. Natomiast przeprowadzona kontrola kominiarska stwierdziła, że wszystkie przewody wentylacyjne są poprawne i działają prawidłowo. Na tym jednak nie koniec. – W miesiącu listopadzie Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska wraz z pracownikiem szkoły wykonał prace doprowadzające do zwentylowania pomieszczeń byłej kotłowni. W tym celu wykonane zostały dwa otwory nawiewne w ścianie zewnętrznej oraz udrożniony został przewód kominowy – wyjaśnia Aleksandra Piecko.

Natomiast na ten rok w budżecie miasta zarezerwowano 100 tys. zł na wykonanie kolejnych zadań. – Jeżeli chodzi o prace, jakie zamierzamy wykonać w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ul. Glinianej 2 to chcemy zdiagnozować źródło przykrego zapachu, które prawdopodobnie istnieje w szczelinach dylatacyjnych pomiędzy segmentami obiektu – zapowiada Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Czy mogły o tym zadecydować błędy projektowe lub budowlane na etapie powstawania budynku? – Z pozyskanych informacji od dyrektora placówki budynek szkoły został wybudowany w latach 60. (1964-1967). Niestety nie jesteśmy w stanie określić, czy podczas projektowania obiektu, jak i jego wznoszenia, doszło do popełnienia jakiegoś błędu, który mógłby doprowadzić do obecnej sytuacji – mówi Aleksandra Piecko.


Komentarze


21-01-2019, 08:16
...... napisał(a):

A na zdjęciu ul.piastowska w rudzie....

19-01-2019, 23:25
Marek napisał(a):

Prosta sprawa,Podpowiadam. Zastosowano ksylamit. Bardzo szkodliwy środek stosowany do lat 90. Niestety tylko wymiana całkowita wszystkich elementów da jakąś poprawę