Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Walczą z cukrzycą

05-10-2018, 08:43 Agnieszka Lewko

Cukrzycy oraz walce z nią poświęcone było spotkanie zorganizowane przez Śląskie Stowarzyszenie Diabetyków w Rudzie Śląskiej. W ten sposób po raz kolejny włączono się w obchody Światowego Dnia Zwalczania Cukrzycy.

- Dbanie o własne zdrowie jest niezwykle ważną rzeczą, ponieważ tylko my sami jesteśmy za nie odpowiedzialni. Dlatego cieszę się, że Śląskie Stowarzyszenie Diabetyków w Rudzie Śląskiej zajmuje się osobami, które zachorowały na cukrzycę - podkreśla Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, która uczestniczyła w spotkaniu w Miejskim Centrum Kultury.  - To spotkanie daje możliwość mieszkańcom naszego miasta dowiedzenia się potrzebnych rzeczy, na przykład takich, gdzie mogą uzyskać pomoc, jeśli zachorują na tę chorobę oraz jak jej zapobiegać -  dodała Anna Krzysteczko.

Podczas akcji można było bezpłatnie zmierzyć poziom glukozy we krwi i ciśnienie tętnicze, sprawdzić swój BMI oraz wysłuchać prelekcji i wykładów, m.in. dr Henryka Rudzkiego, ordynatora II Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii czy prelekcji na temat zdrowego żywienia. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się też , jak zminimalizować ryzyko wystąpienia cukrzycy, o sposobach wykrywania i leczenia tej choroby. Nie zabrakło też występów artystycznych, na przykład gry na fletni pana.

 - Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu mieszkańcy zyskali odpowiedzi na interesujące ich pytania.  Spotkanie pokazało, jaki tryb życia powinni prowadzić ludzie chorzy na cukrzycę oraz zagrożeni cukrzycą, jakich zasad powinni przestrzegać i w jaki sposób się leczyć - tłumaczyła Krystyna Cebularz, prezes Śląskiego Stowarzyszenie Diabetyków w Rudzie Śląskiej. - Ta akcja zorganizowana została dla rudzian, a przede wszystkim dla tych, którzy chorują na cukrzycę. Próbujemy im pokazać, że z tą chorobą można sobie radzić i żyć. Chciałabym, żeby chorzy nie byli tylko zamknięci w swojej chorobie, tylko byli aktywni i próbowali z nią walczyć. Zapraszamy też do odwiedzania naszego stowarzyszenia. Organizujemy różne szkolenia i zajęcia, a także wyjazdy - dodała.

Przypomnijmy, co piąta osoba po 65 roku życia ma cukrzycę, ale nie wszyscy chorzy o tym wiedzą. Dlatego upowszechnienie profilaktyki cukrzycy oraz wczesne jej wykrywanie jest bardzo konieczne wśród społeczeństwa. Tylko w ten sposób można ograniczyć zachorowalność na to schorzenie, jak i powikłania, do których ono prowadzi.


Komentarze