Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Walczą z cukrzycą

03-10-2017, 12:36 Agnieszka Lewko

Śląskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Oddział II Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej po raz kolejny włączyły się w obchody Światowego Dnia Zwalczania Cukrzycy. - Odpowiedzialność za swoje zdrowie jest nade wszystko cenna. Dlatego cieszę się, że Śląskie Stowarzyszenie Diabetyków zajmuje się osobami, które zachorowały na cukrzycę - podkreśliła Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej podczas spotkania w Miejskim Centrum Kultury.  --Dzięki temu wiem, gdzie mogę uzyskać pomoc, jeśli zachoruję na tę chorobę. Dziękuję, że edukujecie mieszkańców naszego miasta i pokazujecie im, że z tą chorobą da się żyć, jeśli zachowa się odpowiednią dyscyplinę zdrowotną -  dodała Anna Krzysteczko.

Podczas akcji można było bezpłatnie zmierzyć poziom glukozy we krwi i ciśnienie tętnicze, sprawdzić swój BMI oraz wysłuchać prelekcji i wykładów, m.in. dr Henryka Rudzkiego, ordynatora II Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii.

- Co piąta osoba po 65 roku życia ma cukrzycę, ale nie wszyscy chorzy o tym wiedzą - zaznacza dr Henryk Rudzki. - Upowszechnienie profilaktyki cukrzycy oraz wczesne jej wykrywanie są konieczne. Tylko w ten sposób można ograniczyć zachorowalność na to schorzenie, jak i powikłania, do których ono prowadzi - dodaje ordynator rudzkiej Diabetologii.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia cukrzycy, o sposobach wykrywania i leczenia tej choroby oraz o przewlekłych powikłaniach cukrzycy.

- Spotkanie pokazuje, jaki tryb życia powinni prowadzić ludzie chorzy na cukrzycę oraz zagrożeni cukrzycą, jakich zasad powinni przestrzegać i w jaki sposób się leczyć. Przed wszystkim chorzy powinni przestrzegać porad lekarza prowadzącego, odpowiedniej diety oraz być czynnym ruchowo - tłumaczyła Krystyna Cebularz, prezes Śląskiego Stowarzyszenie Diabetyków w Rudzie Śląskiej. -  Akcja zorganizowana jest dla rudzian, a w szczególności dla tych, którzy chorują na cukrzycę. Próbujemy im pokazać, że z tą chorobą można sobie radzić i żyć. Chciałabym, żeby chorzy nie byli tylko zamknięci w swojej chorobie, tylko byli aktywni i próbowali walczyć z chorobą - dodała Mirosława Żmij, wiceprezes stowarzyszenia.


Komentarze