Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wakacyjne remonty

05-07-2023, 10:53 admin

Wakacje to czas odpoczynku dla uczniów, ale w placówkach oświatowych to najlepszy moment na wykonanie niezbędnych prac remontowych. Rozmawiamy o tym z wiceprezydent Anną Krzysteczko, odpowiedzialną za oświatę w mieście.

– Pani prezydent, w okresie wakacyjnym szykuje się dużo remontów w placówkach oświatowych?
– Mogę powiedzieć, że sporo będzie się działo w tym zakresie. Dużą inwestycją, która już się rozpoczęła, jest modernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 36 w Orzegowie. Placówka ta musi zostać dostosowana do wymogów przeciwpożarowych, nie można było tego odkładać na później. Remont jest dość kosztowny, bo wyniesie 1,2 mln złotych, ale jest niezbędny. Mamy te pieniądze zabezpieczone w budżecie miasta. Konieczna jest również wymiana instalacji ogrzewania w Młodzieżowym Domu Kultury. Wyłoniliśmy już wykonawcę tego zadania. Koszt wszystkich robót, które zakończyć się mają we wrześniu, wyniesie ponad pół miliona złotych.

– To chyba nie wszystko? Planowane są także remonty dachów dwóch placówek w dzielnicy Ruda.
– To prawda, i co ciekawe, nie są to wcale tak wiekowe budynki, jak mogłoby się wydawać. Szkoła Podstawowa nr 30 wybudowana została w latach 90. XX wieku i choć nie ma jeszcze nawet 30 lat, to musimy kompleksowo wyremontować dach tej szkoły. Wszystko z powodu występujących tu nieszczelności. Czekamy jeszcze na wybór wykonawcy, ale wiemy, że prace pochłoną ok. pół miliona złotych. Drugą placówką w dzielnicy, której przebudowywać będziemy dach, będzie Miejskie Przedszkole nr 40. W tym przypadku czekamy jeszcze na rozstrzygnięcie postępowania przetargowego.

– Prace, o których Pani wspomina, zrealizuje Wydział Inwestycji Urzędu Miasta, ale wiele placówek w czasie wakacji będzie wykonywało remonty we własnym zakresie.
– Remonty, o których wcześniej powiedziałam, to zadania duże, wymagające sporych nakładów finansowych. Są również drobne rzeczy do wykonania. Tych będzie w szkołach i przedszkolach całkiem sporo. To malowanie sal lekcyjnych, korytarzy czy szatni. Takie prace prowadzone będą w miejskich przedszkolach nr: 9, 18, 34, 37, 42, 43, 47, a także w szkołach podstawowych nr: 3, 7, 8, 20, 24, 28, 40 i 41; liceach ogólnokształcących nr I, II, III i IV; w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 i nr 3 oraz w Zespołach Szkół nr 1, 2, 5 i 7. Ponadto będą wykonywane prace konserwacyjno-naprawcze mebli, urządzeń ogrodowych, ogrodzeń, ławek na boiskach szkolnych. Kilka szkół ma zaplanowaną wymianę drzwi w salach lekcyjnych czy toaletach, a także wymianę lamp oświetleniowych na energooszczędne. W Miejskim Przedszkolu nr 44 i 35 wymienione zostaną natomiast podłogi. Jak widać, plany są ambitne i te dwa miesiące wakacji to będzie czas intensywnych prac.

– Są też placówki, które czekają na realizację zadań z budżetu obywatelskiego.
– Nie możemy zapominać o tych inwestycjach. Dotyczą one infrastruktury zewnętrznej, ale ona także jest niezwykle ważna. Dla młodszych dzieci to place zabaw, a dla starszych dzieci i młodzieży to boiska. Nowy plac zabaw powstanie przy Szkole Podstawowej nr 6 w Orzegowie. Tu prace powinny się rozpocząć niebawem, ponieważ wyłoniliśmy już wykonawcę tej inwestycji. Nowy plac zabaw powstanie także na terenie Miejskiego Przedszkola nr 17, natomiast plac zbaw i miniboisko utworzone zostaną przy Miejskim Przedszkolu nr 19. W obu przypadkach mamy już też wybranych w postępowaniu przetargowym wykonawców. Ponadto przy Foto: UM Ruda Śląska Szkole Podstawowej nr 1 realizowany będzie naukowy plac zabaw. W tym przypadku czekamy jeszcze na ostateczne rozstrzygnięcia przetargowe.

– A na jakim etapie jest budowa nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach?
– Udało się już wykonać całość zadaszenia budynków, zamontowano ślusarkę aluminiową, układane są instalacje sanitarne i elektryczne. Jednocześnie wykonuje się tynki wewnętrzne oraz izolację termiczną ścian zewnętrznych.

– Kiedy możemy spodziewać się końca tej ważnej dla Bielszowic inwestycji?
– Prace z tygodnia na tydzień postępują, ale musimy cały czas pamiętać, że teren, na którym prowadzone są prace, poddawany jest ciągłym wpływom eksploatacji górniczej. Stąd też we współpracy z Polską Grupą Górniczą i kopalnią prowadzony jest stały monitoring w tym aspekcie i w razie konieczności nanoszone są odpowiednie zmiany w zakresie projektu. Dlatego trudno w tym momencie dokładnie wskazać termin zakończenia całego zadania. Mogę jedynie obiecać, że jak tylko zaawansowanie prac pozwoli, równocześnie z robotami wykończeniowymi realizowane będą dwa kolejne zadania związane z tą inwestycją, a mianowicie wyposażenie węzła kuchennego oraz wyposażenie pomieszczeń szkoły, dla których to zakresów ogłosiliśmy już odrębne postępowania przetargowe.

– Dziękuję za rozmowę.


Komentarze