Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Wakacje w mieście

29-06-2012, 13:50 Administrator WR

Ponad 500 tys. zł, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym, zarezerwowano w Rudzie Śląskiej na tegoroczny letni wypoczynek dzieci i młodzieży. W otwartym konkursie ofert na „Wakacje z profilaktyką” wzięło udział 19 organizacji, stowarzyszeń i klubów sportowych. Dobra zabawa, odpoczynek, sport, połączone z mądrze przekazaną profilaktyką, to tegoroczna oferta proponowana młodym rudzianom.

Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości rudzkich stowarzyszeń, organizacji, klubów sportowych i placówek kulturalnych w tym roku na wakacje wyjedzie prawie 1,2 tys. dzieci, natomiast kolejnych 1,4 tys. spędzi wakacje na półkoloniach i wycieczkach. Kolejnych prawie 500 dzieci skorzysta z oferty rudzkich szkół, które organizują półkolonie oraz kolonie wyjazdowe do Kamesznicy i Zawoi.

- Przygotowana przez stowarzyszenia, kluby i inne organizacje oferta wakacyjna jest naprawdę w tym roku atrakcyjna – uważa wiceprezydent Rudy Śląskiej Anna Krzysteczko. Stowarzyszenie „Dominus”, które zrzesza rodziców z Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej, proponuje uczniom liczne atrakcje stacjonarne i wyjazdowe. W programie są m.in. wyjazd kolejką linową
na Czantorię, do Parku Miniatur, Żubrowiska itp. Z kolei UKS Grot stawia na doskonalenie sztuki łucznictwa, której uczą się dzieci i młodzież należące do klubu. UKS Grot oprócz lipcowych zajęć sportowych, pikniku łuczniczego, zawodów dzieci i młodzieży w sierpniu przygotował wyjazd na obóz sportowy do miejscowości Kampinos koło Warszawy. Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe „Gwiazda” proponuje dzieciom obozy sportowe w Brennej od 6 do 15 sierpnia i od 16 do 25 sierpnia oraz półkolonie od 20 do 30 sierpnia br.

 

Jak co roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci organizuje pobyt w Ciechocinku. Podczas dwóch dwutygodniowych turnusów uczestnicy będą korzystać z zabiegów leczniczych, a także wezmą udział w zabawach sportowych, konkursach i zajęciach artystycznych.

Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza organizuje obozy w Srebrnej Górze i Międzybrodziu Żywieckim, a także półkolonie w Klubie Młodzieżowym w dzielnicy Bykowina.

Ośrodek Błogosławionego Jana Pawła II proponuje dzieciom i młodzieży, podopiecznym świetlic środowiskowych, kilkudniowe wyjazdy do Milówki w lipcu i sierpniu. Dla dzieci przygotowano zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień, zawody sportowe, wycieczki objazdowe, gry terenowe. Z oferty Ośrodka skorzysta 180 dzieci.

 

W połowie lipca na obóz pod namioty wyjedzie młodzież z parafii MBR z dzielnicy Ruda. Odpoczynek nad Jeziorem Dejguny w powiecie giżyckim, tuż obok rezerwatu przyrody Lisi Ogon, proponuje czterdziestu dzieciom i młodzieży ks. Mariusz Dronszczyk.
100 młodych ludzi wyjedzie z parafii św. A. Boboli do Szczawnicy i Węgierskiej Górki. Siostry Elżbietanki z Goduli proponują półkolonie dla dzieci wraz z rodzicami. W programie wycieczki
do Żor, Bochni i Krakowa oraz dużo rodzinnej zabawy.

22 lipca młodzi parafianie z kościoła MBR w Halembie wyjadą na kolonie do Swarzewa. Spacer promenadą alei gwiazd sportu, rejs statkiem, zwiedzanie Westerplatte, plażowanie - to tylko niektóre atrakcje czekające na dzieci na miejscu.

Z kolei dla Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych „In-nI” priorytetem jest zapewnienie dzieciom w czasie wakacji bezpieczeństwa w połączeniu z atrakcyjnymi formami spędzania wolnego czasu. Fabuła półkolonii oparta będzie o tematykę książek Jana Brzechwy o Panu Kleksie.

Komenda Hufca ZHP w Rudzie Śląskiej organizuje trzy turnusy dwutygodniowych kolonii i obozów w ośrodku obozowo-biwakowym w Kuźnicy Brzeźnickiej oraz 1 turnus w Wapienicy. Na dzieci czekają atrakcje w postaci spływu kajakowego, nauki wiązania węzłów żeglarskich, technik survivalowych. Przewidziano wycieczki, rajdy, zajęcia sportowe, biegi patrolowe i gry terenowe. Zaplanowano również zajęcia rozwijające aktywność twórczą oraz oparte na dyskusji i operowaniu słowem. Z oferty Hufca skorzysta 300 dzieci i młodzieży.

To tylko wybrane propozycje, które oferują organizacje i kluby. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta na bieżąco dofinansowywał również każdą propozycję placówki szkolnej i domów kultury dotyczącą letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, tak wyjazdowego, jak stacjonarnego. Zgłoszonych zostało już ponad tysiąc dzieci. Dom Kultury w dzielnicy Bielszowice zgłosił do letniego wypoczynku prawie dwieście dzieciaków, które spędzą półkolonie w ogrodzie doświadczeń – ekologa, naukowca, rzemieślnika, poszukiwacza srebra, przyrodnika - oraz 22 lipca wezmą udział w plenerowym pikniku wakacyjnym. Miejskie Centrum Kultury przygotowało ofertę wakacyjnych atrakcji pod hasłem „półkolonie artystyczne” dla ponad 300 rudzian. Zajęcia prowadzone w dwóch turnusach od 2 do 13 lipca będą miały charakter artystyczny (warsztaty teatralne, mała akademia sztuki filmowej – warsztaty dla najmłodszych, zajęcia plastyczne).
W ramach półkolonii dzieci wyjadą na wycieczkę do Krakowa do „Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Mangha” oraz na wycieczkę do zamku Mirów i zamku w Bobolicach. W sierpniu (20 – 24) Miejskie Centrum Kultury zaprasza na warsztaty artystyczne: biżuterii, teatralne, wokalne, dziennikarskie, fotograficzne, aktorsko-wokalne i tańca współczesnego. Warsztaty zakończą się prezentacją zdobytych umiejętności na scenie MCK. Warsztaty taneczne i aktorsko-wokalne kończą się przedstawieniem musicalowym, które będzie zaprezentowane na scenie MCK, w dniu 31 sierpnia.

Od 2 do 13 lipca Młodzieżowy Dom Kultury organizuje półkolonie, podczas których uczestnicy wyjadą na wycieczkę do Chudowa, Inwałdu, wezmą udział w grach i zabawach, konkursach sportowych. W programie przewidziano również wyjścia do kina, na spektakl w Miejskim Centrum Kultury oraz na basen. W drugiej połowie lipca dzieci wyjadą z MDK-iem na kolonie letnie do Koniakowa.

ODK RSM „Matecznik” w pierwszym tygodniu wakacji zaprasza na półkolonie z wyjazdem do kopalni Guido, kina, na basen i przedstawienie w Miejskim Centrum Kultury. ODK RSM „Meteor” również w pierwszym tygodniu lipca przygotował zajęcia dla dzieci, min. basen, kręgielnia, warsztaty taneczne, turnieje sportowe, zajęcia plastyczne. ODK Pulsar od 2 do 13 lipca zaprasza
na półkolonie, w tym terminie ODK Neptun proponuje dzień sportu, pokaz mody i konkursy.

 

Tradycyjnie już w okresie wakacyjnym obowiązywać będą „wakacyjne” ceny biletów na miejskich basenach krytych w dzielnicach Ruda, Kochłowice, Nowy Bytom:

Bilet ulgowy (dzieci i młodzież szkolna do godziny 15.00) - 3,50 zł

Bilet grupowy (dzieci i młodzież szkolna) - 2,50 zł

29 czerwca zostanie otwarty basen odkryty w dzielnicy Nowy Bytom, w tym dniu wstęp wolny. Od 30 czerwca obiekt czynny będzie w godzinach od 9.00 do 20.00 (kasy czynne do 17.00, natomiast kąpać można się do godziny 18.00). Ceny biletów: 6 zł – bilet normalny, 4 zł – ulgowy (dzieci
i młodzież szkolna), 1,50 zł – ulgowy (grupy zorganizowane). Dzieci do lat 5 wstęp wolny.

źródło: UM

 


Komentarze