Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wakacje – czas, kiedy brakuje leku ratującego życie

29-06-2022, 12:23 Joanna Oreł

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach codziennie wydaje do szpitalnych banków krwi od 250 do 300 litrów tego cennego leku. Niestety, co roku pojawia się problem jego deficytu w okresie wakacyjnym. Tymczasem zostanie krwiodawcą jest naprawdę proste, a tym gestem możemy uratować komuś życie. Wakacje to czas, kiedy warto zdecydować się na taki krok.

– Na co dzień nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że krew jest lekiem ratującym życie, a jedynym jej źródłem jest człowiek. Lato to czas, w którym wielu z nas wyjeżdża na urlopy, także krwiodawcy, a studenci i uczniowie mają wakacje. Każda grupa krwi jest potrzebna, zwłaszcza w okresie wakacji, kiedy zapasy krwi maleją – podkreśla Stanisław Dyląg, dyrektor RCKiK w Katowicach.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaopatruje w krew i jej składniki prawie 130 szpitali i klinik regionu śląskiego. Rocznie pobiera i wydaje ponad 50 tys. litrów krwi. Natomiast miesięcznie do oddania krwi zgłasza się ponad 10 tysięcy krwiodawców. – Co kilka minut w Polsce ktoś potrzebuje krwi. Wystarczy tak niewiele – prosty gest podzielenia się tym, co mamy najcenniejsze – oddanie własnej krwi. Zachęcamy, by ten gest „wszedł Wam w krew” i został nie tylko jako moda na oddawanie krwi, ale i jako nawyk pozytywnego uzależnienia od pomagania innym. Twoja jedna donacja krwi może uratować życie nawet trzem osobom. Wspólnie możemy zrobić coś dobrego – zachęca dyrektor katowickiego RCKiK. – Odpowiednia, stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich, gdyż nigdy nie wiadomo, w którym momencie będziemy zmuszeni sami lub nasi bliscy z niej skorzystać – dodaje.

Najrzadziej występującą grupą krwi jest grupa AB Rh – (ujemna), natomiast najczęściej występująca grupa krwi to A Rh + (dodatnia). Coraz większe zapotrzebowanie na krew wynika m.in. ze: starzenia się społeczeństwa, wzrostu zachorowalności na nowotwory, ale także lepszej skuteczności systemu ratownictwa medycznego, szerszej dostępności do świadczeń medycznych, rozwijającej się transplantologia oraz wzrostu liczby wykonywanych przeszczepów. – Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach ponosi odpowiedzialność za zabezpieczenie w krew zarówno planowych zabiegów operacyjnych, jak również zapewnienie krwi dla ratowania życia ofiar wypadków drogowych. W szpitalach przebywają pacjenci, którym transfuzje krwi niejednokrotnie ratują życie – mówi Stanisław Dyląg.

Zostanie krwiodawcą nie jest trudne – warunki to: waga powyżej 50 kg, pełnoletniość (ukończenie 65. roku życia to górna granica), pozytywny przebieg wywiadu zdrowotnego oraz gotowość i chęć do oddania krwi. Warto zaznaczyć, że po oddaniu krwi honorowemu dawcy przysługują: zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, na uczelni, w szkole; bezpłatne wyniki badań (oznaczenie grupy krwi, morfologia, badania wirusologiczne) oraz posiłek regeneracyjny. W Rudzie Śląskiej akcje krwiodawstwa w najbliższym czasie odbędą się 29 czerwca (środa) i 6 lipca (także środa) w godzinach 8-14 na Placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu oraz 10 lipca (niedziela) przy bielszowickim Domu Kultury od godz. 8 do 11.


Komentarze