Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

W trosce o bezdomne zwierzęta

26-03-2019, 09:12 admin

Ponad pół miliona złotych przeznaczy na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami Ruda Śląska. Rudzcy radni przyjęli program postępowania z bezpańskimi czworonogami na najbliższy rok. Zakłada on m.in. zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, poszukiwanie im nowych właścicieli, obligatoryjną sterylizację oraz kastrację psów i kotów oraz ich znakowanie. Porzuconymi czworonogami będzie się zajmowało rudzkie schronisko, prowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”.

Określone w „Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta” działania w Rudzie Śląskiej realizuje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna” z siedzibą przy ul. Bujoczka w Rudzie. Jego obowiązkiem jest przede wszystkim prowadzenie schroniska, monitorowanie miasta pod względem występowania bezdomnych zwierząt, ich wyłapywanie i odprowadzanie do ochronki.

Program określa m.in. zasady kastracji i sterylizacji zwierząt, zakłada ich znakowanie czy też dokarmianie wolno żyjących kotów. Reguluje też sprawy związane z dokonywaniem adopcji. Na realizację wspomnianych zadań miasto w roku 2019 przeznaczy 519 tys. zł. Obowiązek corocznego przyjmowania programu wynika z ustawy o ochronie zwierząt.

W ubiegłym roku do prowadzonego przez „Faunę” schroniska trafiło 355 psów i 221 kotów. W tym czasie towarzystwo przeprowadziło 939 interwencji. – Wśród mieszkańców obserwujemy wzrost społecznej świadomości, reagują natychmiast, kiedy zauważają zwierzę pozostawione bez opieki, lub kiedy podejrzewa się nieodpowiednie traktowanie czworonoga – tłumaczy Beata Drzymała-Kubiniok, kierownik schroniska.

W ramach opieki nad wolno żyjącymi kotami została im zapewniona opieka weterynaryjna, wykonano 119 zabiegów sterylizacji oraz 49 zabiegów kastracji. Z kolei w schronisku wykonano: 103 zabiegi sterylizacji i 136 zabiegów kastracji psów, 38 zabiegów sterylizacji i 28 zabiegów kastracji kotów. W ramach dokarmiania kotów wolno żyjących wydano 1548 kg karmy.

W ubiegłym roku rudzkie schronisko oddało do adopcji ogółem 526 zwierząt – 334 psy i 192 koty. - Liczba zwierząt w schronisku generalnie maleje. Myślę, że składa się na to kilka czynników. Na pewno spory wpływ ma tu program edukacyjny prowadzony w szkołach i przedszkolach, sterylizacja i kastracja zwierząt, która prowadzona jest od kilkunastu lat oraz czipowanie psów, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest odnaleźć właściciela czworonoga – wymienia Beata Drzymała-Kubiniok. – Obecnie w naszym schronisku przebywa ok. 100 psów oraz 20 kotów – dodaje.

Od 2013 r. w ramach programu znakowania zwierząt z terenu miasta Ruda Śląska zaczipowano łącznie 2604 psy. W bieżącym roku planuje się zaczipować około 140 psów. Miasto pokrywa zarówno koszty zakupu czipa, jak i usługi weterynaryjnej, polegającej na wszczepieniu go pod skórę zwierzęcia za pomocą aplikatora. Usługa ta jest realizowana przez przychodnie weterynaryjne mieszczące się na terenie miasta.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna” powstało w 1994 roku. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie Społecznego Schroniska dla Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Rudzie Śląskiej, które istnieje od 1996 roku. Ochronka utrzymuje się głównie dzięki pomocy sponsorów, tj. firm oraz osób prywatnych, wspomagających materialnie jego działalność, a także ze środków uzyskanych z „1 procenta”. Podatnicy podczas rozliczania się z fiskusem za 2017 r. przekazali na rzecz „Fauny” blisko 350 tys. zł. – Warunki w schronisku sukcesywnie się polepszają. Dzięki tym pieniądzom oraz środkom, które zebraliśmy w ciągu ostatnich lat, mogliśmy ruszyć z niezwykle potrzebną, a zarazem dużą inwestycją, jaką będzie nowy budynek wielofunkcyjny. Znajdą się w nim pokój do adopcji zwierząt, pomieszczenie dla wolontariuszy, salka edukacyjna, pomieszczenia administracyjne oraz powierzchnie magazynowe - wylicza Beata Drzymała–Kubiniok, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Fauna”. – Latem planowane jest zakończenie prac. Dotychczasowy stary budynek, który obecnie zajmujemy, chcemy następnie zaadaptować na gabinet weterynaryjny z prawdziwego zdarzenia – dodaje.

Schronisko prowadzi systematyczną działalność edukacyjną w szkołach i placówkach przedszkolnych. „Fauna” ogarnia swoim zasięgiem nie tylko Rudę Śląską, ale również gminy powiatu mikołowskiego, Łaziska Górne, Orzesze, Ornontowice oraz Wyry.

Schronisko dostępne jest dla mieszkańców chcących zaadoptować zwierzę od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00, zaś w soboty, niedziele i święta w godzinach od 10:00 do 16:00. Przypominamy, że osoby, które chciałyby wspomóc działalność schroniska, a jeszcze nie rozliczyły się z fiskusem za rok 2018, mogą przekazać swój „jeden procent” na rzecz TOZ „Fauna” (KRS 0000003109).

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze