Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

W sprawie śmieci

12-09-2012, 19:04 Administrator WR

W Rudzie Śląskiej rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące nowych zasad odbioru śmieci. Władze miasta chcą m.in. dowiedzieć się według jakich zasad mają ustalić opłatę 

za wywóz odpadów. Pierwsze konsultacje rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu, potrwają
od 12 do 18 września br. Udział w nich może wziąć każdy mieszkaniec miasta – wystarczy wypełnić ankietę.

 

Za niespełna 10 miesięcy wejdą w życie nowe przepisy dotyczące zasad odbierania śmieci.
W świetle nowego prawa całkowitą odpowiedzialność za odpady komunalne przejmie samorząd,
a mieszkańcy będą jedynie zobowiązani do uiszczania gminie opłaty za ich wywóz. Wraz z systemem odbierania odpadów zmienią się także zasady naliczania opłaty za ich odbiór. Ta ostatnia kwestia jest kluczowym zagadnieniem, które władze Rudy Śląskiej chcą skonsultować z mieszańcami. W tym celu przygotowane zostały specjalne ankiety, które można zabrać do wypełnienia w rudzkim magistracie lub pobrać ze strony internetowej www.rudaslaska.pl.

 

- W trakcie konsultacji społecznych będziemy chcieli dowiedzieć się, czy proponowany przez nas sposób obliczania „opłaty śmieciowej” jest zgodny z oczekiwaniami mieszkańców – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Przeanalizowaliśmy kilka metod i uznaliśmy, że opłata za wywóz śmieci powinna być obliczana na podstawie ilości osób zamieszkujących w domu lub mieszkaniu. Tak jest najsprawiedliwiej – uważa.

 

Obok wybranego przez gminę sposobu obliczania wysokości „opłaty śmieciowej”, istnieją jeszcze trzy inne. Niektóre gminy obliczają ją na podstawie ilości zużytej wody, bądź też uzależniają od powierzchni mieszkania czy domu. Rady gminy mają też możliwość ustalenia stałej stawki za wywóz śmieci dla gospodarstwa domowego. Włodarze Rudy Śląskiej podkreślają jednak,
że to konkretny mieszkaniec wpływa bezpośrednio na ilość wytworzonych przez siebie odpadów. Stąd też opłata będzie obliczana na podstawie oświadczeń, w których mieszkańcy będą deklarować, ile osób liczy ich gospodarstwo domowe. Informacje te będzie można łatwo zweryfikować z urzędową bazą danych. Zanim nowe zasady obliczania „opłaty śmieciowej” zaczną obowiązywać, będą musiały jeszcze zostać zatwierdzone przez radnych.

 

W trakcie konsultacji mieszkańcy będą mogli też wypowiedzieć się, czy są zadowoleni z obecnego sposobu wywozu śmieci. Dodatkowo rudzianie zostaną zapytani, czy gmina powinna odbierać także odpady od przedsiębiorców, służby zdrowia, szkół itp.

 

Nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości stanowi, że samorządy w drodze przetargu mają wybierać firmę świadczącą usługi na jej terenie. Na wprowadzenie tych rozwiązań władze lokalne mają czas do połowy 2013 roku. Przypomnijmy, że dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbiera od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. Nowe zasady gospodarki odpadami mają doprowadzić m.in. do wyeliminowania dzikich wysypisk, które są zmorą każdego z miast.


źródło:UM


Komentarze


13-09-2012, 14:31
rudzianka... napisał(a):

Taaaa, konsultacje społeczne w sprawie odbioru śmieci, ale o to czy ma działać krematorium na Wirku 10m od domów to nikt sie mieszkańców nie raczył zapytać! Paranoja!!!!!