Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

W Rudzie Śląskiej ma powstać wieżowiec

23-07-2018, 13:11 Joanna Oreł

Są duże szanse na to, że w Rudzie Śląskiej powstanie najwyższy wieżowiec w regionie. Radius, w którym zostanie utworzone Śląskie Centrum Biznesu, ma mieć 125 m wysokości i 31 kondygnacji. Inwestor planuje wybudować wieżowiec przy ul. Niedurnego, a obiekt ma nie tylko służyć mieszkańcom i biznesmenom z całego regionu, ale także wpisze się w koncepcję centrum przesiadkowego na Chebziu.

Pierwsze plany, by wybudować wieżowiec, pojawiły się w 2014 roku. Na lokalizację wybrano właśnie nasze miejsce. – Obecnie jest to najlepsza, możliwa lokalizacja. Przede wszystkim wieżowiec powstanie w sąsiedztwie dobrej infrastruktury transportu publicznego, bo obok znajduje się Drogowa, która swoim przebiegiem łączy najważniejsze miasta konurbacji, ułatwiając komunikację pomiędzy ich centrami. To właśnie DTŚ przebiegająca przez konurbację i łącząca Gliwice z Katowicami stała się punktem wyjścia dla całej idei – tłumaczy Andrzej Truszczyński, jeden z projektantów budynku.

Radius ma powstać w pobliżu pętli tramwajowej oraz autobusowej w Chebziu, która dzięki 1600 połączeniom pozwala dotrzeć do większości miast konurbacji. Ok. 5 minut od wieżowca znajduje się także dworzec kolejowy. Budowa wieżowca więc będzie równolegle realizowana do planów miasta. – W mojej ocenie inwestycja wpisuje się w projekt centrum przesiadkowego – przyznaje Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Radius ma mieć 125 m (wysokość mierzona do dachu), a na szczycie ma być helipad (lądowisko dla helikopterów). W sumie w wieżowcu będzie 31 kondygnacji, co da ok. 75 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Co znajdzie się wewnątrz? Mają się tam znajdować biura, hotel z centrum konferencyjnym, a także centrum handlowe i strefy gastronomiczne. Budynek zapowiada się także ciekawie, jeżeli chodzi o elewację. Po pierwsze Radius znajdzie się w pobliżu środkowego punktu DTŚ i nocą z budynku ma padać snop światła, podkreślający centralny punkt DTŚ. To ma symbolizować początek promieni tworzących średnicę – stąd też nazwa wieżowca – radius to po angielsku promień. Ponadto elewacja ma mienić się w kolorach brązu i zieleni, co według projektantów ma symbolizować Rudę Śląską oraz jej zielone tereny.

Na razie to jednak plany. Teraz na inwestorów i projektantów czeka szereg „papierkowej” roboty. Chodzi o zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz uzyskanie decyzji środowiskowej. Dopiero wtedy będzie można składać wniosek o pozwolenie na budowę. – Zmieniliśmy studium zagospodarowania przestrzennego miasta, aby dać inwestorowi możliwość realizacji projektu. Bardzo zależy nam, by to przedsięwzięcie się powiodło. Realizacja tej inwestycji to szansa dla miasta na nowe miejsca pracy oraz przychody do budżetu. Znakomite usytuowanie działki – blisko Drogowej Trasy Średnicowej – to dodatkowe atuty dla przyszłych użytkowników biurowca – podkreśla Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.


Komentarze


01-08-2018, 08:56
Xxx napisał(a):

Nie wiem czy wszyscy zdajecie sobie sprawę, lecz już od dawna te "gorole" tutaj przesiadują. Druga sprawa wygląda tak, iż te tzw. "gorole" to również ludzie i proszę o tym nie zapominać, gdyż zaczynacie zachowywać się jak rasiści. Widzę odwrotnie wszystko w porządku gdy wy jeździcie poza Rude Śląską na zakupy lub nad wodę to te "gorole" wam nie przeszkadzają. Coś tu jest nie tak..

27-07-2018, 09:23
yahu pawul - fryna napisał(a):

a co to za eksponat muzealny ten niby "hanys" co to ubliża ludziom od "goroli" ??! Gdzie tu się taki ciemnogród uchował ? No chyba tylko w Rudzie Śląskiej :-)

25-07-2018, 12:44
Hanys napisał(a):

Nie zgadzom się na sprowadzenie wiecej goroli do nos do Rudy!

24-07-2018, 10:18
waleryjan napisał(a):

Marzenia, fajna rzecz. I darmowa:d

23-07-2018, 23:07
witia napisał(a):

hahahahahahahahahahahahah....................