Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

W Rudzie Śląskiej już grzeją

28-09-2022, 12:15 Joanna Oreł

Wszystkie spółdzielnie, które zarządzają mieszkaniami w Rudzie Śląskiej, zdecydowały się na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Czynnikiem decydującym były niskie temperatury, który w tym roku pojawiły się na termometrach już we wrześniu.

Telefony w tej sprawie od mieszkańców odbieraliśmy od połowy tego miesiąca. Nic dziwnego, bo aura za oknem na razie nie wskazuje na nadejście złotej, polskiej jesieni. Nie ma konkretnych przepisów, nakazujących zarządcom budynków uruchomienie ogrzewania. Najczęściej decydują się oni na taki krok, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura za oknem spada poniżej 10 stopni Celsjusza. – Jesteśmy w szoku, że tak szybko zrobiło się zimno. Mamy tylko nadzieję, że spółdzielnia jak najszybciej włączy ogrzewanie, bo robi się naprawdę nieprzyjemnie – poinformowała jedna z lokatorek Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Ta grzejniki uruchomiła 20 września. – Decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego w Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej uzależniona jest od kilku czynników. Głównym jest prognozowana temperatura, którą monitorujemy na bieżąco. Drastyczny jej spadek lub prognoza niższej temperatury przez dłuższy okres jest podstawą do zebrania opinii kierowników administracji zasobów Rudzkiej Spółdzielni MieszkanioREKLAMA wej. Na podstawie zebranych opinii oraz w oparciu o bezpośredni kontakt z mieszkańcami podejmowana jest decyzja o rozpoczęciu dostawy ciepła. Sezon grzewczy nie może być jednak rozpoczęty przed zakończeniem wszelkich prac remontowych na sieci, zarówno ze strony mieszkańców, jak i dostawcy ciepła – informuje Gabriela Lutomska, kierownik Działu Organizacji i Samorządu RSM.

Również 20 września sezon grzewczy rozpoczął się w mieszkaniach zarządzanych przez MGSM ,,Perspektywa”. – Podjęcie decyzji o uruchomieniu sezonu grzewczego opiera się na podstawie obserwacji aury, prognoz pogody oraz wskazań termometrów. Temperatura zewnętrzna jest najważniejszym czynnikiem, na podstawie którego zarząd podejmuje decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego – mówi Krzysztof Skrzymowski, prezes MGSM „Perspektywa”.

„Perspektywa”. W tym samym terminie na uruchomienie kaloryferów zdecydowała się także Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Luiza”, a Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej TBS Sp. z o.o. 19 września wystąpiło do przedsiębiorstw energetycznych z prośbą o rozpoczęcie sezonu grzewczego. – Dostawa ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz dostawa ciepła w budynkach z kotłowniami/ wymiennikami jest sukcesywnie uruchamiana w zarządzanych zasobach. Sezon grzewczy rozpoczyna się najczęściej w drugiej połowie września, a termin jest konsultowany z innymi spółdzielniami w Rudzie Śląskiej, by skoordynować dostawę ciepła – wyjaśnia Anna Bogdańska z MPGM TBS Sp. z o.o.

Nieco wcześniej na rozpoczęcie sezonu grzewczego zdecydowała się Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Nasz Dom”, bo już 15 września. – Spółdzielnia od lat obserwuje, szczególnie w sezonie wiosenno-jesiennym, prognozy pogody publikowane przez wiarygodne instytucje celem właściwego określenia daty włączenia i wyłączenia ogrzewania w mieszkaniach. Wrzesień jest w tym roku wyjątkowo chłodny i zapowiadane spadki temperatur oraz opady deszczu (które się potwierdziły), skłoniły nas do podjęcia takiej decyzji – komentuje Bożena Pawlik, prezes GSM ,,Nasz Dom”.

Nie można ukrywać, że czynnikiem powstrzymującym zarówno spółdzielnie, jak i mieszkańców przed podjęciem decyzji o uruchomieniu ogrzewania, mogły być rosnące ceny. – W roku bieżącym decyzja nie należała do najłatwiejszych, gdyż temperatura we wrześniu utrzymywała się na dość wysokim poziomie. Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa, by uniknąć pochopnej decyzji o zbyt wczesnym uruchomieniu ciepła w sieci, mając na uwadze prognozowany wzrost kosztów ogrzewania oraz dobro naszych mieszkańców, konsultowała termin rozpoczęcia sezonu grzewczego z innymi zarządcami – potwierdza Gabriela Lutomska z RSM-u.

Foto: Pixabay


Komentarze