Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

W poniedziałek rusza głosowanie na budżet obywatelski 2024

01-09-2023, 11:43 JO

4 września rozpocznie się głosowanie na projekty do rudzkiego budżetu obywatelskiego na 2024 rok. Mieszkańcy po raz pierwszy oddadzą głosy w nowej formule, a czas na decyzję będą mieć do 10 września. Głosować można przez internet lub w 12 punktach na terenie miasta. O tym, które z 12 projektów dużych i 23 małych zostaną wybrane do realizacji, dowiemy się 22 września.

- Zmiana sposobu głosowania na pozwalający wskazać większą liczbę projektów daje głosującym większy wpływ na to, co zostanie wykonane i sprawia, że wyniki będą lepiej odzwierciedlać potrzeby lokalnej społeczności – podkreśla prezydent Michał Pierończyk. – Gorąco zachęcam do udziału w głosowaniu, im będzie nas więcej, tym większą wagę będzie mieć wynik – dodaje.

Nowy sposób głosowania daje możliwość wskazania 4 zadań dużych i 4 zadań małych, przy czym jest to maksymalna liczba projektów, na które można oddać głosy, co oznacza, że nie ma konieczności wyboru wszystkich 8 zadań. Wybranym projektom mieszkańcy przydzielą punkty – kolejno od 4 dla najwyżej ocenianego do 1 dla najniżej ocenianego.

Głosowanie jest imienne, a uprawnieni do udziału w nim są mieszkańcy Rudy Śląskiej. Zagłosować można bez wychodzenia z domu na internetowej platformie rudzkiego budżetu obywatelskiego. Należy podać imię i nazwisko, adres, trzy ostatnie cyfry numeru PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który głosujący otrzyma SMS-a z kodem umożliwiającym oddanie głosu na platformie.

Dla osób, które wolą głosować w tradycyjny sposób, uruchomione zostaną punkty głosowania w Urzędzie Miasta oraz 11 lokalizacjach Miejskiej Biblioteki Publicznej (Stacja Biblioteka, Biblioteka Ficinus, Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów, Centrum Inicjatyw Społecznych Stara Bykowina, filie nr 6, 8, 13, 15, 16, 18 i 21). Adresy punktów oraz ich dni i godziny pracy zamieszczone są na stronie www.rudaslaska.budzet-obywatelski.org. Wypełnioną kartę do głosowania należy wrzucić do urny, po uprzednim okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i dokonaniu wpisu na liście głosujących, również z podaniem trzech ostatnich cyfr numeru PESEL.

Głosy można oddawać od 4 do 10 września. Do realizacji zostaną wybrane zadania, które uzyskają najwyższą liczbę głosów, jednak nie mniej niż 30 i będą mieściły się w przewidzianej puli pieniędzy. Wyniki zostaną ogłoszone 22 września.

Do etapu głosowania zakwalifikowanych zostało 12 projektów dużych (11 inwestycyjnych, „twardych” i 1 „miękki”) oraz 23 projekty małe (20 „twardych” i 3 „miękkie”).

W przypadku zadań dużych są to: budowa parkingu przy Górze Antonia w dzielnicy Wirek, budowa boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół nr 7 w dzielnicy Ruda, wykonanie nowego boiska i modernizacja infrastruktury kompleksu sportowego przy ul. Górnośląskiej/Karskiego w dzielnicy Bykowina, aranżacja zielonej przestrzeni na osiedlu Podlas w dzielnicy Godula, budowa placu zabaw przy ul. Kokota/Kempnego w dzielnicy Czarny Las, budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 11 w dzielnicy Bielszowice, modernizacja placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 44 w dzielnicy Godula, budowa siłowni plenerowej i remont boiska przy Szkole Podstawowej nr 27 w dzielnicy Halemba, budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 8 w dzielnicy Wirek, budowa strefy wypoczynku i integracji dla osób niepełnosprawnych i sprawnych przy ul. Sygietyńskiego/Paderewskiego w dzielnicy Wirek, budowa integracyjnego placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 14 w dzielnicy Chebzie oraz organizacja serii wydarzeń kulturalnych w różnych częściach miasta.

Wśród zadań małych do głosowania zakwalifikowały się: budowa placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 7 w dzielnicy Ruda, budowa strefy zabaw przy Szkole Podstawowej nr 4 w dzielnicy Czarny Las, budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 13 w dzielnicy Bielszowice, budowa placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 30 w dzielnicy Bielszowice, utworzenie wybiegu dla psów w parku Adama Mickiewicza w dzielnicy Godula, budowa eksperymentalnego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 21 w dzielnicy Kochłowice, remont chodnika wzdłuż ul. Brodzińskiego w dzielnicy Halemba, zagospodarowanie i upiększenie terenu ośrodka rekreacyjno-sportowego Burloch Arena w dzielnicy Orzegów, budowa placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 32 w dzielnicy Kochłowice, budowa oświetlenia toru rolkarskiego przy parku Strzelnica w dzielnicy Bielszowice, budowa integracyjnego placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 43 w dzielnicy Bykowina, zagospodarowanie placu Jana Koniecznego w dzielnicy Ruda, budowa miniboiska i doposażenie placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 35 w dzielnicy Halemba, budowa piaskownicy przy ul. Dunajewskiego/Czempiela w dzielnicy Ruda, budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 3 w dzielnicy Ruda, budowa bieżni lekkoatletycznej z dodatkową infrastrukturą przy IV Liceum Ogólnokształcącym w dzielnicy Orzegów, modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 41 w dzielnicy Ruda, budowa parku dla psów w rejonie ul. Górnośląskiej w dzielnicach Bykowina/Kochłowice, modernizacja małej architektury przy alei pieszo-rowerowej w dzielnicy Bykowina, miejsce postojowe przy obwodnicy rowerowej w rejonie ul. Kochłowickiej w dzielnicy Halemba, organizacja rozgrywek sportowych dla dzieci we wszystkich dzielnicach miasta, organizacja rozgrywek sportowych dla mieszkańców miasta oraz wsparcie finansowe Rudzkiej Amatorskiej Ligi Koszykówki, Halowej Ligi Piłkarskiej Piątek Old Boys i rozgrywek szachowych.

Listę zadań z dokładną lokalizacją i opisami również można znaleźć na wspomnianej stronie internetowej, a także na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze