Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

W kręgu poezji...

10-04-2013, 17:36 Sandra Hajduk

W niezwykłej lekcji historii wzięli udział zarówno recytujący wiersze jak i Ci, którzy zasiedli na widowni.  W MCK-u odbyła się Gala Finałowa II Wojewódzkiego Konkursu „W kręgu poezji lagrowej więźniarek niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück”. Poezję z tamtego okresu uzupełniła prelekcja dr Wandy Półtawskiej – naocznego świadka tamtych wydarzeń.


Coś nam - żywym zostawiono. Nasi goście, tj. moja mama, Wanda Półtawska, czy inne koleżanki z Ravensbrückmiały miały wtedy tyle lat, ile ma dzisiaj młodzież tutaj zebrana. To był ten sławny dwudziesty rocznik. Wojna zabrała im młodość, a one przyniosły nam wolność. Teraz nadszedł czas na to, abyśmy my pokazali, że pamiętamy o nich. Dzisiaj te duchy ożywają. Teksty mówią same przez siebie – mówiła Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu, córka Katarzyny Mateji, więźniarki obozu KL Ravensbrück.

 

Na scenie MCK-u zaprezentowało się 26 laureatów konkursów półfinałowych, które odbywały się w Rybniku, Gliwicach, Katowicach, Bielsku-Białej, Sosnowcu, Chorzowie i Rudzie Śląskiej. Recytujący wykazali się ogromną dojrzałością i świadomością w wyborze utworów.

 

– Recytowałam wiersz pt. „Wielki Piątek 1944” Zofii Pienkiewicz-Malanowskiej. Utworów z tego okresu było naprawdę dużo, ale ten wiersz przemówił do mnie. Zżyłam się z nim i mówiłam to, co czuję. Wyszłam na scenę, na której było ciemno i mówiłam to od siebie, bo dokładnie przemyślałam ten temat i zrozumiałam go – mówiła Weronika Stawiarska, uczestniczka konkursu.

 

Na widowni, oprócz młodzieży, zasiadły byłe więźniarki KL Ravensbrück.

 

– To wspomnienie ma być z jednej strony lekcją patriotyzmu, a z drugiej przestrogą przed tym kim się możemy stać. Wojna jako taka zaniżyła wartość osoby ludzkiej– tłumaczyła w trakcie swojego wystąpienia dr Wanda Półtawska. – Dzisiejszy dzień jest dla mnie ogromną satysfakcją. Dziękuję tym, którzy to zorganizowali, bo odnalazłam w relacjach z poezji i literatury tej młodzieży to, że oni rozumieją te wartości ponadmaterialne. To jest ogromny powód do radości i nadziei – dodała.

 

 


Komentarze


11-04-2013, 21:12
Miron napisał(a):

W tej gali brali również udział uczniowie szkół częstochowskich!!! Szkoda, że nigdy nie pamieta się o naszym mieście..