VII Noc Chórów - śpiew w sercu miasta
VII Noc Chórów ponownie zamieniła Nowy Bytom w tętniącą muzyką przestrzeń, w której głos stał się najważniejszym środkiem wyrazu. 30 maja od godziny 17.00 do 22.00 mieszkańcy uczestniczyli w wyjątkowym święcie wspólnego śpiewu, które po raz kolejny udowodniło, że muzyka naprawdę jest dla wszystkich. W tegorocznej edycji wystąpiły 22 chóry, prezentując 45 koncertów w kilkunastu lokalizacjach – zarówno tych najbardziej rozpoznawalnych, jak i miejscach na co dzień niekojarzonych z muzyką.
W sobotnie popołudnie w pełnym słońcu na Placu Jana Pawła II Krzysztof Dudzik, dyrektor artystyczny festiwalu, powitał uczestników, gości i mieszkańców biorących udział w wyjątkowym wydarzeniu jakim od siedmiu lat jest Noc Chórów. – Już po raz siódmy spotykamy się w tak licznym gronie. To niezwykły moment, w którym nasz wspólny śpiew – pełen energii, pasji i serca – poniesie się wysoko, aż do nieba. Niech to wyjątkowe wydarzenie kulturalne stanie się głośnym echem, które z dumą poniesie się nie tylko po całym województwie śląskim, ale i po całej Polsce – powiedział prezydent Michał Pierończyk, honorowy patron festiwalu.
Następnie każdy z 22 chórów zaprezentował się śpiewem. Niestety tę piękną prezentację zakłócił rzęsisty deszcz, który trochę pokrzyżował plany organizatorom, na szczęście po godzinie powróciło słońce, a Noc Chórów toczyła się wcześniej ustalonym rytmem. Zanim zapadł wieczór, Nowy Bytom ożył setkami głosów, które popłynęły z miejskiego rynku, kościoła, ogrodów parafialnych, sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Publiczność mogła wsłuchać się w śpiew także przed przedszkolem przy ul. Niedurnego, w willi Floriance, restauracji TuLisMaNore, czy w przestrzeni Einfartu nr 4. Tradycyjnie odbyły się również koncerty specjalne w Stacji Biblioteka. Ta różnorodność miejsc ponownie stworzyła unikalną formułę muzycznego spaceru, która stała się znakiem rozpoznawczym festiwalu Nocy Chórów.
W programie znalazły się dawne pieśni, współczesne kompozycje, jazzowe improwizacje i muzyka sakralna, wykonywane przez chóry dziecięce, młodzieżowe, dorosłe, jednorodne, mieszane i senioralne. Wśród gości szczególne miejsce zajęły zespoły nadające wydarzeniu międzynarodowy charakter: improwizujący Csíkszerda Kórus z Węgier – twórcy „festiwalu matki” w Budapeszcie – oraz Seeing Voices Choir, wykonujący muzykę chóralną w polskim języku migowym. Ich obecność ponownie podkreśliła ideę otwartości i różnorodności, która od początku towarzyszy temu wydarzeniu.
Festiwal to jednak nie były tylko koncerty. Organizatorzy zaprosili uczestników do aktywnego udziału w międzypokoleniowych warsztatach chóralnych prowadzonych przez dyrygentkę Aleksandrę Borowiecką, a także w otwartych warsztatach śpiewu zespołowego opartych na pieśniach ludowych, które poprowadził dyrektor artystyczny wydarzenia, Krzysztof Dudzik. Uczestnicy mogli również wziąć udział w spacerze kulturowym „Nowy Bytom gra i buczy”, przygotowanym przez Adama Kowalskiego ze Stowarzyszenia TuRuda, który połączył muzykę z odkrywaniem lokalnego dziedzictwa. Kulminacją wieczoru było wspólne wykonanie „Piosenki Nocy Chórów” podczas „Rozśpiewanego Rynku” o godzinie 22.00 – moment, który jak co roku zgromadził wszystkich uczestników i stworzył atmosferę jedności.
Noc Chórów ponownie okazała się przestrzenią otwartą, wolną od barier i podziałów, w której każdy mógł poczuć się częścią większej wspólnoty. Wydarzenie połączyło dziedzictwo niematerialne – śpiew kolektywny – z materialnym krajobrazem Rudy Śląskiej, podkreślając piękno i charakter miasta.
Organizatorem wydarzenia był Śląski Związek Chórów i Orkiestr we współpracy z Fundacją „Chórtownia” oraz Stowarzyszeniem „Artifices Artificibus”. Patronat honorowy objęli m.in. Minister Edukacji Barbara Nowacka, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska, parlamentarzyści, których reprezentowały posłanka Urszula Koszutska oraz senatorki Gabriela Morawska – Stanecka i Halina Bieda, władze województwa i prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk. Patronat medialny sprawowały liczne redakcje, w tym „Wiadomości Rudzkie”. Festiwal otrzymał wsparcie finansowe z budżetu Miasta Ruda Śląska.





























