Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Velostradą przez Metropolię

20-05-2022, 14:34 Joanna Oreł

Osiem velostrad o długości w sumie ok. 120 km powstanie w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzięki budowie dróg rowerowych mieszkańcy Metropolii będą mieli okazję do szybszego i bezpieczniejszego poruszania się między miastami GZM. W piątek (20.05) 11 samorządów podpisało porozumienie w sprawie powstania czterech pierwszych velostrad. Przez Rudę Śląską będzie przebiegać jedna z nich - na odcinku Gliwice-Katowice. Inwestycja ma rozpocząć się w przyszłym roku, a kolejne odcinki będą powstawać od 2024 roku.

Velostrady to szybkie drogi rowerowe, a jedną z ich zalet jest odseparowanie (w większości) od jezdni i ruchu samochodowego. Mają one służyć nie tylko rekreacji, ale przede wszystkim będą pomagały w szybszym dostaniu się z punktu “A” do punktu “B”, czyli np. do pracy, czy szkoły. - Velostrady zintegrują jeszcze bardziej miasta i gminy. Dotychczas miasta GZM budowały lokalne drogi, realizując tylko nieliczne inicjatywy z mia­stami sąsiednimi – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Zanim powstała Metropolia, było to trudne zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym. Dzięki temu, że działamy razem w ramach GZM, realizacja tego typu ponadlokalnych inwestycji jest zdecydowanie usprawniona. Powstanie velostrad GZM zostanie w całości sfinansowane z budżetu Metropolii i dotacji zewnętrznych, o które będziemy się ubiegać na ten cel - podkreśla.

Cztere pierwsze velostrady powstaną na odcinkach: Gliwice-Katowice (przez m.in. Rudę Śląską), Katowice-Sosnowiec, Sosnowiec-Dąbrowa Górnicza oraz Katowice-Mysłowice. - Bardzo kibicuję temu projektowi, bo dotąd nie powstała żadna infrastruktura rowerowa, łącząca na taką skalę miasta naszej aglomeracji - mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. 

Trasa Gliwice-Katowice będzie przebiegała przez Zabrze, Rudę Śląską, Świętochłowice i Chorzów. Jej planowana długość to 30 km. - Rudzki odcinek - 7,5 km - przebiegać  będzie istniejącym ciągiem od granicy z Zabrzem w pasie drogowym ul. Zabrzańskiej do ul. Przedtorze. Następnie poprowadzony zostanie na południe śladem nieczynnej linii kolejowej do ulicy Chorzowskiej. Od skrzyżowania ulicy Lompy i Chorzowskiej droga przechodzi do granicy ze Świętochłowicami. W znacznej części rudzki odcinek poprowadzony zostanie między ogródkami działkowymi i terenami poprzemysłowymi - poinformował wiceprezydent Mejer. 

W ramach przygotowań do realizacji odcinka Gliwice-Katowice wyznaczone zostały przebiegi velostrady, odbyły się też przejazdy w terenie i wypracowano wspólne zało­żenia, uwzględniające przebieg miejskich sieci dróg rowerowych oraz planowane nowe inwesty­cje.

Oprócz wspomnianych czterech velostrad, których budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku, powstaną także trasy na odcinkach: Katowice-Piekary Śląskie (przez Siemianowice Śląskie, Chorzów i Bytom) o długości ok. 15,5 km, Tarnowskie Góry-Bytom o długości ok. 14 km oraz Katowice-Tychy o długości 10-17 km (to zależne jest od wyboru jednej z dwóch proponowanych koncepcji przebiegu). Do tego dochodzi uruchomienie w przyszłym roku (według zapowiedzi GZM) Roweru Metropolitalnego, czyli całorocznego systemu wypożyczalni rowerów miejskich. Ma on obejmować ok. 8 tys. rowerów, a stojaki będą rozmieszczone w wielu lokalizacjach. Ponadto GZM ma w planach uruchomienie długoterminowej wypożyczalni rowerów elektrycznych.

Foto: GZM


Komentarze