Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Uważajmy na fałszywych “pracowników”

07-07-2022, 14:06 Joanna Oreł

Chwila nieuwagi, ufność i otwartość na ludzi oraz zaufanie do przedstawicieli publicznych instytucji - między innymi właśnie to wykorzystują oszuści, aby dostać się do naszych mieszkań, by dokonać kradzieży. Niestety przekonała się o tym 85-letnia mieszkanka naszego miasta, która w piątek (1.07) wpuściła do mieszkania rzekomą pracownicę wodociągów. Kobieta jako pretekst podała konieczność dokonania kontroli, a w rzeczywistości chciała okraść seniorkę. Mieszkanka Wirku straciła w ten sposób oszczędności w wysokości 1,5 tys. zł.

Do 85-letniej rudzianki przyszła nieznana jej wcześniej kobieta. Podawała się za pracownicę wodociągów i pod pretekstem dokonania sprawdzeń weszła do mieszkania. Następnie poprosiła o pomoc w kontroli ciśnienia wody. W tym czasie okradła seniorkę z oszczędności. Gdy rudzianka zorientowała się, że została oszukana i okradziona, zgłosiła to policjantom. Sprawę prowadzą mundurowi z Komisariatu Policji II w Rudzie Śląskiej - przeglądają nagrania z monitoringu i próbują ustalić tożsamość złodziejki. - Ostrzegamy przed wpuszczaniem do mieszkań obcych. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego miasta, by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym - przestrzega Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej, za pracownicę którego podała się w tym przypadku oszustka, przypomina ponadto, że nie dokonuje odczytów wodomierzy w mieszkaniach rozliczanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, MPGM oraz wspólnoty mieszkaniowe. - Zdecydowana większość odczytów wodomierzy głównych umieszczonych w piwnicach, czy w studniach wodomierzowych, dokonywana jest drogą radiową bez konieczności dostępu do wodomierza. W szczególnych przypadkach informacje o odczytach przekazywane są telefonicznie - wyjaśnia Małgorzata Kowalczyk-Skrzypek z PWiK. - W sytuacji, gdy należy przeprowadzić kontrolę wodomierza, nasi pracownicy telefonicznie uzgadniają termin wizyty u klienta - dodaje.

Oczywiście taka wizyta może nas zaskoczyć, więc jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do wiarygodności przedstawiciela danej instytucji, warto skontaktować się z nią w celu sprawdzenia tożsamości nieznajomego (w przypadku PWiK pod bezpłatnym numerem 994) oraz poprosić o okazanie legitymacji. O wszystkich tego typu podejrzanych wizytach należy także poinformować policję.


Komentarze