Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Uwaga na internetowe oszustwa!

25-02-2021, 09:16 Joanna Oreł

Rośnie liczba oszustw internetowych, do których dochodzi w naszym mieście. Nowy rodzaj przestępstw dotyczy kliknięcia w fałszywe linki, które wysyłane są poprzez aplikację lub wiadomości SMS. Rudzka policja tylko w ostatnim tygodniu odnotowała kilka takich zdarzeń.

Ofiarą oszustwa padła m.in. 58-letnia rudzianka. Kobieta otrzymała informację rzekomo ze swojego banku, następnie nacisnęła na przesłany link, który przekierował ją do sfałszowanej aplikacji mobilnej. Po chwili kobieta zorientowała się, że z jej konta zniknęło 700 złotych. – To nie pierwsze tego typu zgłoszenie. Przestępcy atakują osoby, które zarówno wystawiają, jak i kupują różne rzeczy w Internecie i często korzystają z bankowych aplikacji mobilnych. Przestrzegamy i prosimy o przekazywanie tej wiedzy znajomym. Nie wolno otwierać nieznanych linków i podawać danych – szczególnie tych związanych z dokonywaniem płatności online oraz dostępem do bankowości internetowej – apeluje rudzka policja.

Kolejne oszustwa zgłoszone mundurowym dotyczyły portalu ogłoszeniowego OLX. Trzy osoby otrzymały wiadomości wysłane w imieniu tej witryny internetowej. Dwie mieszkanki Rudy Śląskiej, przez kliknięcie w linki i wykonywanie wszystkich poleceń oszustów, straciły łącznie 3100 złotych. Na co warto zwrócić uwagę? Najczęściej przestępcy działają poprzez komunikator WhatsApp. Sprzedający otrzymuje od oszustów link do sfałszowanej strony internetowej OLX, gdzie można dokończyć transakcję. Tam należy podać dane swojej karty bankowej, po to aby otrzymać pieniądze ze sprzedaży wystawionego przedmiotu. Oczywiście ma to na celu ,,wyciągnięcie” przez oszustów pieniędzy z konta bankowego. Warto więc unikać podejrzanych wiadomości, zwracać uwagę na przeprowadzane transakcje oraz prawdziwość witryny internetowej, a także rozliczać się tylko przez dany portal (bez pośredników).

Niestety równocześnie przestępcy dalej działają metodami ,,na wnuczka”, czy ,,na policjanta”. W ubiegłym tygodniu rudzcy mundurowi zatrzymali 19-letniego mężczyznę, który tylko w jednym tygodniu trzy razy oszukał seniorów, wyłudzając od nich ponad 50 tys. zł. Na szczęście w końcu sam padł ofiarą pułapki zastawionej przez czujną, 71-letnią rudziankę. Seniorka odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta i postanowiła opowiedzieć o swoich oszczędnościach w taki sposób, żeby przy tej okazji powiadomić prawdziwych policjantów. Dzięki temu mundurowi z rudzkiej komendy mogli przygotować zasadzkę na oszusta, który przyjechał po pieniądze. Mężczyzna wpadł, gdy pojawił się we wskazanym miejscu. 19-latkowi przedstawiono zarzuty, a decyzją prokuratora został on objęty policyjnym dozorem.


Komentarze