Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Urząd z energooszczędnym oświetleniem

08-12-2017, 12:21 UM Ruda Śląska

Do połowy lutego przyszłego roku w trzech budynkach Urzędu Miasta w miejsce starego energochłonnego oświetlenia zainstalowanych zostanie blisko 1700 nowych opraw LED-owych. Dzięki tej operacji roczne rachunki za energię elektryczną zmniejszą się o ponad 30 tys. zł. Kolejne oszczędności wiązać się będą z samym utrzymaniem nowego oświetlenia. Lampy LED-owe mają bowiem kilkukrotnie większą żywotność od tradycyjnego oświetlenia.

Realizując inwestycje musimy patrzeć również na koszty ich utrzymania. Paradoksalnie łatwiej jest zrealizować szereg inwestycji niż potem je utrzymać. Wynika to z prostego podziału wydatków budżetowych na inwestycyjne i bieżące. W odróżnieniu od wydatków bieżących, w przypadku inwestycji łatwiej o finansowanie. Możemy się bowiem posiłkować środkami unijnymi bądź niskooprocentowanym kredytem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Dlatego tak ważne jest zmniejszanie kosztów utrzymania. Stąd inwestujemy w energooszczędne oświetlenie, termomodernizacje, czy instalacje fotowoltaiczne – dodaje.

Jedną z takich inwestycji będzie kompleksowa wymiana oświetlenia w trzech miejskich budynkach użyteczności publicznej. Chodzi o budynek Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II, budynek Urzędu Miasta przy ul. Niedurnego oraz budynek Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej przy ul. Hallera. – Łącznie wymienionych zostanie blisko 1700 starych energochłonnych lamp. Zastąpione zostaną one nowymi LED-owymi. Najwięcej, bo ponad 1000, wymienionych zostanie w budynku przy pl. Jana Pawła II. Inwestycja obejmuje oświetlenie wszystkich pomieszczeń, biur, korytarzy, klatek schodowych – wylicza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Dzięki wymianie oświetlenia miasto zaoszczędzi na wydatkach za prąd. Szacuje się, że rachunki za energię elektryczną w budynkach objętych inwestycją powinny się rocznie zmniejszyć o ponad 30 tys. zł. Dodatkowe oszczędności wiązać się będą z samą eksploatacją nowego oświetlenia. Lampy LED-owe mają zdecydowanie większą żywotność od lamp starego typu. Mogą pracować ponad 100 tys. godz., co zapewni ich użytkowanie przez 12-15 lat. Ponadto lampy LED-owe emitują stałe źródło światła, dzięki temu nie występuje efekt stroboskopowy.

Co ważne, jeszcze w tym roku również w trzech urzędowych budynkach dodatkowo zainstalowanych zostanie 137 modułów fotowoltaicznych. - Panele instalowane są na dachach budynków. Najwięcej, bo aż 100, rozmieszczonych zostanie na budynku głównym Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II. Wytworzona przez instalacje energia elektryczna w całości wykorzystana zostanie na potrzeby obiektów – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. Szacuje się, że trzy nowe instalacje powinny w ciągu roku wyprodukować blisko 51 MWh energii elektrycznej. Pozwoli to zaoszczędzić rocznie prawie 14 tys. zł.

W ubiegłym roku władze Rudy Śląskiej rozpoczęły także kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego na nowe LED-owe. - Inwestujemy w oświetlenie uliczne po pierwsze budując je tam, gdzie go wcześniej brakowało, a po drugie wymieniając to już funkcjonujące na energooszczędne – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. Na nowe oświetlenie LED-owe miasto w latach 2016-2017 przeznaczyło 2,6 mln zł. Wymiana dotyczy ponad 200 slupów i 220 opraw oświetleniowych.

W ubiegłym roku nowe oświetlenie pojawiło się na części ul. Niedurnego, Bielszowickiej, Tołstoja, Macieja, Kościelnej, Konstytucji, Żelaznej i Ustronnej. W tym roku zadania takie zrealizowano z kolei na ul. Hallera i Weteranów. Najnowsza inwestycja zaś dotyczyła ul. Obrońców Westerplatte. Wybudowano tu 24 nowe słupy i zainstalowano 26 opraw LED-owych. Do końca roku nowe oświetlenie powstanie także przy ul. Rencistów i Imieli. Również w tym roku ma być gotowa dokumentacja projektowa dla kolejnej, dużej inwestycji „LED-owej”. Mowa tu o modernizacji oświetlenia ul. 1 Maja, czyli drogi wojewódzkiej nr 925. Rozpoczęcie prac planowane jest w 2018 r. Co ważne, większość z inwestycji w tym zakresie, które realizuje miasto, powstaje dzięki środkom unijnym. Miasto w ubiegłym roku na ten cel pozyskało blisko 0,7 mln zł.


Komentarze