Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Urząd Pracy

13-12-2011, 13:19 Wioletta Tkocz

Wsparcie nie tylko na starcie. Rozwój przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Iwona Woźniak–Bagińska

dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy

- Zależy nam na pobudzaniu rynku pracy różnorodnymi sposobami. Nasze działania adresowane są do podmiotów działających na rudzkim rynku. Jako instytucja jesteśmy przede wszystkim kojarzeni ze wsparciem udzielanym osobom bezrobotnym, równie ważnym partnerem są jednak pracodawcy. Systematycznie staramy się poszerzać ich krąg poprzez udzielanie dotacji na założenie i rozwój własnej firmy. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, iż realia współczesnego rynku stawiają przed przedsiębiorcami spore wyzwania, jedną z odpowiedzi na nie jest projekt „Wsparcie nie tylko na starcie. Rozwój przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 

W ramach ww. projektu już 45 osób bezrobotnych uzyskało wparcie na rozwój przedsiębiorczości. Jego uczestnicy mają  ponadto możliwość uzyskania wsparcia pomostowego oraz skorzystania z bezpłatnych konsultacji z zakresu prawa oraz zagadnień finansowo-ksiegowych.  Jeden projekt odpowiada więc na potrzeby zarówno osób bezrobotnych jak i przedsiębiorców. Dla każdej z tych grup oferujemy bogaty wachlarz zindywidualizowanych propozycji.  Staramy się aby nasza oferta odpowiadała na aktualne potrzeby wszystkich naszych partnerów w związku z tym w trakcie realizacji projektów współpracujemy na terenie miasta m.in. z: Rudzką Agencją Rozwoju „Inwestor”, Rudzkim Inkubatorem Przedsiębiorczości, Śląskim Parkiem Przemysłowo – Technologicznym czy organizacjami pozarządowymi. Szukamy partnerów, którzy podobnie jak my starają się pobudzać rynek. Sami piszemy projekty dzięki którym zdobywamy środki finansowe
na innowacyjne działania skierowane do pracodawców oraz pracobiorców. Warto podkreślić, że od 2004 r pół tysiąca osób, które były osobami bezrobotnymi z naszą pomocą stało się przedsiębiorcami. Spośród osób, które rozpoczynały prowadzenie działalności gospodarczej z Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej w  2007 roku aż 76 procent nadal dobrze radzi sobie na rynku. Jeśli chodzi o przedsiębiorców debiutujących w 2009 roku, biznes prowadzi w dalszym ciągu 96 procent osób. Aby promować osoby zakładające pod naszymi skrzydłami firmy wydaliśmy informator noszący tytuł „Mapa dobrych praktyk”. Prowadzimy też badania kształtowania się trendów przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej. W trakcie „burzy mózgów”, przedsiębiorcy stworzyli 10 zasad wspierania przedsiębiorczości w naszym mieście. Ciekawym wsparciem dla naszych klientów jest bezpłatna pomoc przedsiębiorcom w rekrutacji i selekcji pracowników. Na życzenie klientów możemy wykonać analizę stanowisk pracy. Do osób rozpoczynających działalność gospodarczą adresujemy bezpłatne konsultacje w zakresie możliwości pozyskiwania środków na rozwój własnej firmy. Z myślą zarówno o osobach bezrobotnych jak i przedsiębiorcach włączyliśmy się w tym roku Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.


 

Danuta Hein

- Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest organizowany na całym świecie od 2008 r. W tym roku wzięło w nim udział 115 państw. Włączył się w niego po raz pierwszy nasz PUP, jako jedyny w regionie. Tydzień Przedsiębiorczości kierujemy zarówno do osób bezrobotnych jak i przedsiębiorców, organizując dla nich: warsztaty, spotkania i prelekcje. W trakcie jego trwania przeprowadziliśmy też ankietę wśród uczestników. Przedsiębiorcy odpowiedzieli w niej na pytanie jakiego wsparcia potrzebują od naszego Urzędu. Po jej przeanalizowaniu wypracujemy roboczy dokument „Pakiet innowacji przedsiębiorczych”, który wykorzystamy w dalszych projektach. W trakcie Tygodnia Przedsiębiorczości spotkali się ze sobą przedsiębiorcy, którzy otrzymali dotacje z rudzkiego urzędu pracy i założyli firmy. Celem tego spotkania było świadome budowanie sieci przedsiębiorczości i wymiana doświadczeń. Przedsiębiorcom z dłuższym stażem na rynku zaprezentowaliśmy skierowaną specjalnie dla nich ofertę oraz wskazaliśmy źródła i możliwości pozyskiwania środków unijnych. Z kolei osoby bezrobotne wzięły udział w warsztatach generowania pomysłów na biznes odbywających się pod hasłem „Potrzeba matką wynalazków”. Dowiedziały się o możliwościach otrzymania środków na własny biznes z Funduszu Pracy bądź środków unijnych. Do nich też skierowane były warsztaty „Moja kariera, mój sukces”, w trakcie których rozwiązywali test, mający pomóc im w określeniu ich predyspozycji przedsiębiorczych.

 

 

Alina Stachura – Dom Przyjęć „Tradycja” w Halembie

 

Pani Alina o otwarciu domu przyjęć myślała od kilku lat. Z takim zamiarem razem z mężem Mariuszem rozpoczęła budowę obiektu, mającego na celu organizowanie przyjęć.

- ­Kiedy budynek udało nam się postawić, zabrakło pieniędzy na jego wyposażenie. Postanowiłam poszukać dofinansowania. W związku z tym, że na ten czas byłam osobą bezrobotną zapytałam się w Urzędzie Pracy o możliwość otrzymania dotacji. Niemal „z marszu” trafiłam do  projektu „Wsparcie nie tylko na starcie – rozwój przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej”. To był luty ubiegłego roku. Przez kilka miesięcy brałam udział w szkoleniach, których efektem było napisanie biznesplanu. Znalazłam się w grupie 45 osób, które otrzymały dotację w wysokości 40 tysięcy złotych. Korzystam też z wsparcia pomostowego, otrzymując przez rok ponad 1200 zł miesięcznie – mówi Alina Stachura.

Dotacja pozwoliła jej w krótkim czasie sfinalizować swoje zamierzenia. Udało się zakupić nowoczesne wyposażenie kuchni i sal przyjęć oraz skompletować pracowników. Od kilku miesięcy Dom Przyjęć „Tradycja” odważnie wchodzi na rynek. Realizuje zamówienia bieżące i przyjmuje te na lata następne.

Swoim klientom proponuje elegancko urządzone trzy sale przyjęć, które mogą pomieścić 120 osób. Do dyspozycji gości pozostaje ogród i parking. Zarówno w ogrodzie jak i w środku budynku znajdują się kąciki dla dzieci. Pani Alina planuje ciągły rozwój firmy. Już wprowadziła usługi cateringowe, a w dalszej przyszłości nie wyklucza stworzenia restauracji.

 

 

Katarzyna Boryczko- Studio Odnowa w Świętochłowicach – Zgodzie

 

Pani Katarzyna od września prowadzi gabinet kompleksowego modelowania sylwetki, naturoterapii i masażu. Stało się to możliwe dzięki dotacji w wysokości 40 tysięcy zł, jaką otrzymała w ramach projektu „Wsparcie nie tylko na starcie – rozwój przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej”. Do programu trafiła jako osoba bezrobotna zarejestrowana w rudzkim urzędzie pracy.

- Ukończyłam dwa kierunki studium policealnego: fizjoterapię i odnowę biologiczną oraz kursy masaży. Poza tym w przeciągu 1,5 roku zrzuciłam 34 kg nadwagi, znam ten proces z autopsji i jestem specjalistką od odchudzania. Będąc osobą bezrobotną długo jednak nie otrzymywałam propozycji pracy w swoim zawodzie. Postanowiłam wziąć los w swoje ręce i przymierzyłam się do otwarcia własnego gabinetu modelowania ciała. Jeździłam po Polsce i zdobywałam wiedzę na temat nowoczesnego wyposażenia. W tym samym czasie w PUP zaproponowano mi udział w projekcie. Z własnych pieniędzy urządziłam gabinet i kupiłam pierwsze urządzenia. Dotację przeznaczyłam na zakup urządzenia, które nazywa się LIPOMAX V8 Shape.

Łączy w sobie 3 najnowsze technologie: endermomasaż, fale radiowe i podczerwień. Posiada głowice do ciała, do twarzy i unikalną głowicę do powiek pozwalającą wykonać lifting skóry powiek. Tego typu urządzenie jest unikalne w skali kraju, a na pewno nie ma takiego na Śląsku. Umożliwia ono przeprowadzanie bezinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, których efekt jest podobny do zabiegów chirurgicznych – mówi Katarzyna Boryczko.


Komentarze


14-12-2011, 23:14
Jagoda napisał(a):

Świetny salon, kompetentna właścicielka, super obsługa, ceny bardzo dobre, miło i przyjemnie podczas zabiegów. Polecam,