Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ulica Mazurska zostanie rozbudowana

04-07-2018, 12:44 UM Ruda Śląska

Wkrótce rozpocznie się rozbudowa ulicy Mazurskiej w Rudzie Śląskiej - Halembie. Plac budowy został dziś przekazany wykonawcy. Inwestycja warta ponad 2,5 mln zł obejmuje budowę drogi z kostki brukowej, odwodnienia i oświetlenia. - Systematycznie utwardzamy drogi gruntowe w mieście. W tym roku w budżecie na ten cel zarezerwowaliśmy ponad 9 mln zł – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Inwestycje planujemy kompleksowo, dlatego oprócz nawierzchni obejmują one również chodniki, ścieżki rowerowe czy oświetlenie – dodaje.

Obecnie ulica Mazurska w części ma nawierzchnię bitumiczną, a następnie tłuczniową. – W ramach inwestycji zostanie wymieniona nawierzchnia na całej szerokości jezdni, a także wybudowany nowy odcinek drogi w kierunku ul. Piwnej – informuje Sławomir Drożdżał z Wydziału Dróg i Mostów UM. – Zadanie obejmuje również budowę jednostronnego chodnika, przebudowę zjazdów do posesji oraz budowę kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego - dodaje.

Całkowita długość przebudowywanego odcinka wyniesie 729 metrów. Zarówno jezdnia, jak i chodnik wykonane zostaną z kostki brukowej. Kanalizacja deszczowa powstanie razem ze zbiornikiem retencyjnym o powierzchni 0,41 ha. Z kolei oświetlenie składało się będzie z 27 słupów z oprawami LED. Koszt zadania wyniesie 2,57 mln zł, a wykonawca na jego realizację ma pół roku.

W sierpniu powinna rozpocząć się przebudowa ulicy Reja. To również droga gruntowa, która po modernizacji będzie miała nawierzchnię z kostki betonowej. Zadanie obejmie również budowę chodnika, odwodnienia w postaci przepustu i kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia typu LED. Inwestycja będzie kosztować prawie 1,8 mln zł. Miasto pozyskało na nią dofinansowanie ze środków rządowych, które przy określonej we wniosku wartości zadania w wysokości 2,1 mln zł miało wynosić 1,7 mln zł, jednak wobec osiągniętej w przetargu wspomnianej ceny prawie 1,8 mln zł zmniejszy się odpowiednio do 80% kosztów kwalifikowanych.

Przypomnijmy, że w maju br. zakończyła się modernizacja ul. Zjednoczenia w dzielnicy Kochłowice. Ulica ta miała wcześniej częściowo nawierzchnię z kostki brukowej, obecnie taka nawierzchnia jest już na całej jej długości. Modernizacji nawierzchni towarzyszyła budowa kanalizacji deszczowej, obejmującej podziemny zbiornik retencyjny. Z kolei wzdłuż całej ulicy Zjednoczenia wybudowany został chodnik i ścieżka rowerowa. Również na całej długości ulicy powstało oświetlenie zasilane siecią ziemną, obejmujące 20 słupów aluminiowych z oprawami typu LED.

W tegorocznym budżecie zarezerwowano środki na dokumentację projektową dla budowy dróg dojazdowych do zbytych nieruchomości w rejonie ulic Świętochłowickiej, Akacjowej, Leszczynowej, Górnej, Kaszubskiej, Noblistów Śląskich, Malinowej, Wireckiej, Przyjaznej, Pelagii Kwapulińskiej i Jeżynowej. Opracowywana jest także dokumentacja rozbudowy ul. Podlaskiej.

W budżecie Rudy Śląskiej na 2018 rok na inwestycje zarezerwowano ponad 157,5 mln zł, w tym prawie 79,5 mln zł na zadania drogowe. Najważniejsze wydatki w tym zakresie związane są z dalszą budową trasy N-S (ponad 41 mln zł), modernizacją dróg gruntowych (ponad 9 mln zł), budową ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Brańskiego i Magazynowej (8,7 mln zł) oraz przebudową ul. Piastowskiej (prawie 6 mln zł oraz 19,6 mln zł w latach następnych).


Komentarze