Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Uczniowie „Morcinka” najlepszym krasomówcami!

17-03-2021, 08:16 Joanna Oreł

Marta Kierzek, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rudzie Śląskiej stanęła na podium XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, zaś dwóch pozostałych uczniów tej szkoły znalazło się w jego finale. Zadaniem młodzieży było wygłoszenie kilkuminutowego przemówienia, które miało odnosić się do hasła przewodniego konkursu, czyli „Wojny nie mają zwycięzców”.

Marta Kierzek, Jakub Sroka i Stanisław Kondera z ,,Morcinka” najpierw pod okiem nauczycielek Doroty Pieli oraz Anny Morajko-Fornal z II LO przygotowywali się do eliminacji regionalnych konkursu, gdzie pod koniec lutego zaprezentowali się na wysokim poziomie i przeszli do finału. Warto dodać, że ,,Morcinek” był jedyną szkołą w kraju, która mogła się pochwalić aż trzema finalistami. W ogólnopolskim etapie krasomówczych zmagań wzięło udział w sumie 18 uczniów, a prezentacja przemówień pod hasłem „Wojny nie mają zwycięzców” odbyła się na początku marca w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Ostatecznie Marta Kierzek zajęła trzecie miejsce i wygrała główną nagrodę organizatora konkursu, czyli wyjazd do Brukseli oraz wizytę w Parlamencie Europejskim. Natomiast Stanisław Kondera otrzymał wyróżnienie, a dla Jakuba Sroki tytuł finalisty jest dobrym startem do kolejnych edycji konkursu. – Przygotowywałam Martę już w zeszłym roku, została wtedy finalistką konkursu. Wyciągnęłyśmy wnioski, aby tegoroczne wystąpienie było na jeszcze wyższym poziomie. Marta jest niesamowicie pracowitą uczennicą. Wymieniałyśmy się uwagami, pracowałyśmy razem nad tematem ,,Wojny nie mają zwycięzców”, aby ująć go od strony filozoficznej – mówi Dorota Piela, która obok Anny Morajko-Fornal przygotowywała uczniów do konkursu. – Po etapie regionalnym, skupiłyśmy się już tylko na prezentacji pod względem retorycznym. I udało się. Jestem dumna z naszych „morcinkowych" uczniów, bo są niezwykle ambitni – dodaje.


Komentarze