Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Uczniowie dla pacjentów i medyków

18-12-2020, 10:18 Joanna Oreł

Każdy dzień na oddziale „covidowym” rudzkiego Szpitala Miejskiego to dla jego personelu z jednej strony walka o życie pacjentów, a z drugiej – praca w trudnych warunkach i w obawie przed ewentualnym zakażeniem się. Aby wesprzeć samych chorych oraz osoby, które się nimi zajmują, rudzkie szkoły zorganizowały akcję „Uczniowie pacjentom z COVID-19”.

Oddział ,,covidowy” został utworzony w rudzkim szpitalu w listopadzie po decyzji w tej sprawie ze strony ministra zdrowia. Ogółem w naszym mieście powstało 60 łóżek dla osób chorych na koronawirusa, które wymagają hospitalizacji. Najwięcej łóżek znajduje się na Oddziale Chorób Wewnętrznych, który przekształcony został na ,,covidowy”. – Przyjmujemy pacjentów z całego Śląska i są to osoby najczęściej w ciężkim stanie – z dusznościami oraz niskim poziomem saturacji – mówi Marzena Szczelaszczyk, pielęgniarka oddziałowa oddziału ,,covidowego”.

Praca odbywa się w systemie zmianowym. Ze względu na trudne warunki opieki nad pacjentem, personel wymienia się grupami co trzy godziny. Na oddziale pracują pielęgniarki, opiekunki oraz fizjoterapeuci. – Każdy z nas obawia się o zdrowie, bo każdy jest człowiekiem. Niemniej jednak kiedy widzimy, że pacjent czterdziestokilkuletni wychodzi do domu ze łzami w oczach, bo po sześciu tygodniach został u nas na oddziale wyleczony, to widzimy sens naszej pracy. Siłę do działania dają nam także kartki z podziękowaniami, które otrzymujemy od uczniów szkół – podkreśla Marzena Szczelaszczyk.

Rudzianie wspierają pacjentów i personel w ramach akcji „Uczniowie pacjentom z COVID-19”, którą rozpoczęli nauczyciele Zespołu Szkół nr 3, uczniowie szkoły oraz ich rodzice. – W tym niezwykle trudnym dla wszystkich czasie pandemii, nie mogliśmy pozostać obojętni. Nasi uczniowie, ich rodzice, a także nauczyciele stanęli na wysokości zadania i ruszyli z pomocą, przynosząc niezbędne rzeczy do szkoły – mówi Aleksandra Jochemczyk, opiekun samorządu szkolnego w ZS nr 3. – Zebrane produkty zawieźliśmy do szpitala. Chociaż w ten sposób mogliśmy się przyczynić do walki z pandemią. Lekarzom i całemu personelowi medycznemu życzymy siły i wytrwałości w walce o zdrowie pacjentów. Zachęcamy także wszystkich uczniów rudzkich szkół, by w swoich placówkach zorganizowali podobne akcje – dodaje.

Środki czystości, wody mineralne, koszulki i piżamy na oddział „covidowy” przekazały także m.in. Społeczna Szkoła Podstawowa z Chorzowa oraz II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej. Pacjentów i personel szpitala wsparły jeszcze SP nr 21 i SP nr 4. Ponadto młodzież licealna z Dawidem Szczelaszczykiem na czele zakupiła trzy pulsoksymetry. Zakończyła się również akcja pomocy dla szpitala organizowana przez radnych Łukasza Wodarskiego oraz Marka Szymańskiego. Zebrano 26 tys. zł, a pieniądze przeznaczone zostały na zakup środków ochronnych i higienicznych.


Komentarze