Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Ty dla nas, my dla Ciebie

21-09-2022, 13:47 Joanna Oreł

Będą uczestniczyli m.in. w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych. Mają do tego chęć i pasję, ale brakuje im funduszy. Grupa Ratownictwa Specjalistycznego, która od tego roku działa przy rudzkiej Ochotniczej Straży Pożarnej, potrzebuje pieniędzy na rozwój, w tym na zakup niezbędnego sprzętu i szkolenia. W tym celu na portalu pomagam.pl założona została zbiórka pod hasłem „Ty dla nas, my dla Ciebie”, a potrzebnych jest 15 tys. zł.

– Nasza jednostka stale się rozwija. Mamy w swoich szeregach osoby o różnych zainteresowaniach Jak na przykład koleżanka, która posiada psa z predyspozycjami do udziału w naszych akcjach – mówi Adrian Tomas, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej.

Grupa powstała wiosną tego roku, obecnie liczy ośmiu członków, a dowódcą GRS OSP Ruda Śląska jest Mateusz Gajda. – Zbieramy na zakup podstawowego sprzętu, szkolimy się z nawigacji, z planistyki i korzystamy z pożyczonych urządzeń. Dlatego też postanowiliśmy założyć zbiórkę – mówi Sylwia Brachman, jedna z ochotniczek w rudzkim OSP, członkini Grupy Ratownictwa Specjalistycznego oraz właścicielka Rudej Kwinty (Nova Scotia Duck Tolling Retriever z łódzkiej hodowli). – Kwinta jest psem w trakcie szkolenia i przygotowania do egzaminów państwowych. My z kolei szkolimy się na różnych seminariach i warsztatach we współpracy z różnymi służbami i doświadczonymi grupami poszukiwawczo-ratowniczymi. Przynajmniej raz w tygodniu organizujemy treningi w różnych miejscach – wszystko po to, żeby dobrze przygotować się do realizacji naszych planów. Dalsza koncepcja rozwoju, którą zakładamy, to ratownictwo wysokościowe. W tym zakresie również bierzemy udział w ćwiczeniach, głównie w trudno dostępnych miejscach – zarówno na powierzchni, jak i pod nią. Uczymy się, w jaki sposób najbardziej efektywnie i możliwie najbezpieczniej pomóc poszkodowanemu. Wszyscy działamy w swoim wolnym czasie, w ramach własnych środków finansowych – napisała Sylwia w opisie zbiórki na portalu www.pomagam.pl

O tym, że taka grupa potrzebna jest w naszym mieście, świadczy m.in. fakt jej udziału w sierpniowej akcji poszukiwawczej 83-letniego rudzianina. – Sami możemy wiele, ale niestety nie wszystko. Za to razem – możemy więcej. Potrzebujemy Waszego wsparcia – wierzymy, że rudzianie wspomogą nasze plany i działania w dążeniu do celu. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie los i kto będzie potrzebował skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistycznej grupy – apeluje Sylwia Brachman.

Wesprzeć grupę można poprzez wpłaty na zbiórkę internetową pod adresem www.pomagam.pl/osprudaslaska. Na razie udało się zgromadzić ok. 3 tys. zł, a cel to 15 tys. zł.


Komentarze