Tu stacja biblioteka
28-06-2016, 13:36 Joanna Oreł
W kwietniu biblioteka utworzona na dworcu kolejowym w Rumii (woj. pomorskie) została wybrana najpiękniejszą biblioteką na świecie w międzynarodowym konkursie. Czy szansę na podobną nagrodę będzie miała rudzka biblioteka? Wszystko przed nami, bo właśnie trwa remont budynku dworca kolejowego, gdzie ma mieścić się nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Przeniesienie siedziby biblioteki centralnej z ul. Dąbrowskiego w Wirku jest konieczne z powodu złego stanu technicznego dotychczasowego budynku, który niszczony jest szkodami górniczymi. Dlaczego wybór nowej siedziby padł akurat na dworzec w Chebziu, tłumaczy Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. – Ze względu na swe znaczenie historyczne, ale i funkcjonalne jako obiekt służący nie tylko mieszkańcom Chebzia, ale obsługujący także mieszkańców miasta, a często i regionu, znalezienie zasadnej funkcji dzielnicowej, miejskiej jak i regionalnej wydaje się być oczywistością – wyjaśnia Krystian Gałuszka.
Pierwsze kroki w kierunku realizacji koncepcji „Stacja Biblioteka” zostały już poczynione. Od kilku tygodni na dworcu w Chebziu trwa remont. – Prace rozbiórkowe wykonano w ramach opracowanego projektu rewitalizacji budynku dworca oraz wydanego pozwolenia na budowę. Zdecydowaliśmy się na ich realizację w tym roku, aby dodatkowo odkryć częściowo konstrukcję w związku z planowaną adaptacją na potrzeby docelowego użytkownika budynku dworca – Miejskiej Biblioteki Publicznej – tłumaczy Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.
Równocześnie jednak – jak wynika z umowy dzierżawy budynku, która została podpisana w 2012 roku – otwarcie biblioteki nie może wpływać na funkcjonowanie samego dworca wraz z zapewnieniem dojścia do peronów. – W nowej formule historyczny obiekt budynku dworcowego poza funkcją komunikacyjną, jako centrum przesiadkowe, zyskałby funkcję kulturalną stając się siedzibą największej instytucji kultury w mieście, czyli rudzkiej książnicy – zapowiada Krystian Gałuszka.
I tak na dworcu ma mieścić się kilka stref: administracyjna (m.in. pomieszczenia dyrekcji MBP); biblioteczna (wypożyczalnia dzielnicowa, wypożyczalnia regionalna, studio digitalizacji oraz czytelnia połączona z kawiarnią pełniące również funkcje poczekalni i informatorium, które znalazłyby swe miejsce w oszklonych częściach bocznych hali); animacyjna (głównie w byłej sali restauracyjnej i w hali głównej oraz na placu za dworcem w postaci Bibliogrodu), a do tego parking. – Dzięki przedstawionemu rozwiązaniu budynek dworca wzbogaciłby się o nowe funkcje a zarazem pozyskałby trwałego zarządcę. Zgodnie z dotychczasowymi działaniami biblioteki zostałaby także wykreowana nowa, atrakcyjna przestrzeń dla mieszkańców dzielnicy (dotychczasowe przykłady działalności CIS-ów, Biblioteki Centralnej i Filii nr 18) – mówi dyrektor MBP. – Miasto ponadto otrzymałoby obiekt o znaczeniu ponadlokalnym jako charakterystyczne centrum animacji kulturalnej rozpoznawalne w całym regionie – dodaje.
Na razie jednak jesteśmy na początku tej drogi. – Do przeprowadzki jeszcze daleka droga, ponieważ rozpoczęliśmy dopiero procedurę wyłaniania projektanta adaptacji dokumentacji – podsumowuje Piotr Janik.
Obecnie budynek dworca jest dzierżawiony przez miasto, ale jest szansa, że Ruda Śląska stanie się na stałe jego właścicielem. Obecnie trwa postępowanie w sprawie nabycia nieruchomości od PKP. To oraz otwarcie centralnej siedziby rudzkiej biblioteki na dworcu byłoby szansą powrotu obiektu na Szlak Zabytków Techniki woj. śląskiego.
sss napisał(a):
Jej ale tam dojazd ..taki sobiehmmm
Doni napisał(a):
Chory, poroniony pomysł! Coś co było łatwo dostępne (przez Wirek jadą wszystkie autobusy) przenieść w miejsce gdzie kursują 2 lub 3 autobusy!!!!!
geniek napisał(a):
Jestem ciekaw kto będzie tam chodził jak to zadupie totalne
Blanik napisał(a):
Zapytam wprost: czyj to pomysł? Nikt się nie chce do niego przyznać...
Kasika napisał(a):
Kolejny obiekt zniszczony przez kopalnię. O mój Śląsku, niszczejesz przez stary przemysł :(
Komentarze