Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Trwają uzgodnienia z mieszkańcami

31-10-2022, 11:53 Joanna Oreł

Wracamy do sprawy przebudowy ulicy Wolności w Rudzie i planowanej w związku z tym wycinki części drzew. Obecnie trwają kolejne spotkania i uzgodnienia z mieszkańcami w sprawie prowadzonych prac i tego, czy oraz ile jeszcze drzew można byłoby uratować (stan na 28 października). Przypomnijmy, że w ramach pierwszego etapu remontu stało się tak w przypadku 17 drzew.

Prowadzone ustalenia są pokłosiem m.in. zgłoszeń ze strony radnych oraz samych mieszkańców. I z jedną, i z drugą stroną np. 20 października odbyło się spotkanie w terenie, na miejscu przebudowy. – Jest to duże przedsięwzięcie, od wielu lat nie robiliśmy tak dużej inwestycji w tej dzielnicy, więc wątpliwości, pytania i emocje z tym związane, są jak najbardziej zasadne i stąd nasze rozmowy – mówił wówczas Jacek Morek, wiceprezydent miasta ds. gospodarki komunalnej. – W Biuletynie Informacji Publicznej do wglądu jest dokumentacja techniczna. Jeżeli pojawiają się wątpliwości, to proszę o kontakt z radnymi swojej dzielnicy, co ułatwi sprawę. Również ja jestem do Waszej dyspozycji, podobnie jak pracownicy merytoryczni Urzędu Miasta – dodał.

Na spotkaniu obecna była m.in. radna Wioletta Nowak. – Na pewno dałoby się wyciąć mniej drzew, bo to, co już zrobił pan prezydent Pierończyk, pokazuje, że tak jak nam obiecał, zaczyna z nami, mieszkańcami, rozmawiać, żebyśmy mieli wpływ na to, co dzieje się wokół nas (...) – skomentowała radna Nowak. – My jako radni i mieszkańcy zgadzamy się z tym, że takie rozwiązanie jest konieczne. Niemniej jednak żyjemy w takim środowisku, a nie innym, i w naszej ocenie powinniśmy minimalizować tę wycinkę, bo nam takie zielone płuca są potrzebne – dodała.

Mieszkańców zastanawia przede wszystkim powód wycinki, liczba przeznaczonych do tego drzew, możliwość przesadzenia ich części oraz wykonania nasadzeń zastępczych. Nic dziwnego, bo w ramach realizowanej inwestycji do usunięcia przeznaczono 94 drzewa o zróżnicowanych średnicach od 10 cm do 76 cm. W ramach pierwszego etapu zadania – od skrzyżowania ulic 1 Maja, Zabrzańskiej i Wolności (gdzie trwa budowa ronda) do skrzyżowania ul. Magazynowej, Brańskiego i Wolności – usunięto 14 drzew, a dwa drzewa pozostały jeszcze do wycinki (stan na 28.10). – Konieczność wykonania wycinki drzew związana jest z planowaną rozbudową drogi. W większości przypadków lokalizacja drzew w pasie drogowym nie spełnia obecnie wymogów zachowania skrajni drogowej – wyjaśnia Adam Nowak, rzecznik prasowy UM Ruda Śląska. – Dodatkowo rozbudowa tej ulicy wiąże się między innymi z budową drogi rowerowej, nowych lokalizacji zatok dla autobusów oraz zatok postojowych dla samochodów osobowych – dodaje.

Natomiast jeżeli chodzi o drzewa, które miałyby być posadzone niejako w ramach rekompensaty, to – jak tłumaczy Nowak – dokumentacja projektowa nie przewiduje wykonania dodatkowych nasadzeń. – Dodam, iż trwają właśnie uzgodnienia z mieszkańcami dzielnicy w zakresie prowadzonych prac, w tym w zakresie wycinki drzew – tłumaczy rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.

Jednak nie wszyscy mieszkańcy są absolutnie ,,przeciw” wycince. – Jeżeli jest to konieczność, nie ma z czym walczyć. Zdarzało mi się, że nie zdążyłam na autobus i do Rudy Południowej musiałam iść pieszo, a autobus dalej stał w korku. Aczkolwiek serce boli mnie za każde drzewo. Ile razy idę tą drogą, to dziękuję Bogu, że są te drzewa, bo w ich cieniu można się schronić przed słońcem – mówiła podczas październikowego spotkania pani Teresa, mieszkanka Rudy

 

 


Komentarze