Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Trwa wyścig z czasem

25-11-2020, 11:24 Joanna Oreł

Niezwykle skomplikowana wada serca i zespół Alagille’a – to dwa wyroki dla małego Fabianka Pogorzelca, które rodzice chłopca usłyszeli od lekarzy. Mały rudzianin musi mieć pilnie zoperowane serce, co będzie dopiero przepustką do przeszczepu wątroby. Zabieg ma odbyć się w Stanach Zjednoczonych, ponieważ w Polsce nie ma takiej możliwości. Na razie nie wiadomo dokładnie, ile będzie kosztować leczenie Fabianka, ale prawdopodobnie nawet kilka milionów złotych.

Fabian obecnie ma niespełna dwa latka. – Nasz maleńki synek walczy o życie od pierwszych chwil jego trwania. Urodził się z bardzo poważną wadą serca – tetralogią Fallota. Jakby tego było mało, w krótkim czasie usłyszeliśmy kolejny wyrok – zespół Alagille’a. To zespół wad wrodzonych, na który składają się wady układu sercowo-naczyniowego, oczu, nerek, a także przewlekła cholestaza, która objawia się uporczywym swędzeniem skóry, powiększeniem wątroby, zażółceniem powłok skóry. Choroba jest nieuleczalna, pewne jest jedynie to, że z czasem konieczny będzie przeszczep wątroby, jeśli tylko Fabiankowi będzie dane, by go doczekać – mówią rodzice Fabiana.

Obecnie dla chłopca szpital jest drugim domem. Przeszedł wiele operacji i zabiegów, w tym jednej z operacji według lekarzy miał nie przeżyć. – W sierpniu tego roku ze względu na ciężką siniczą wadę serca, bez możliwości leczenia kardiochirurgicznego, syn został zdyskwalifikowany, jeżeli chodzi o przeszczep wątroby. Żeby Fabianek mógł go przejść, konieczne jes tzoperowanie jego słabego serduszka. W Polsce w przypadku Fabianka brak jest możliwości przezskórnego leczenia obwodowych zwężeń płucnych. Nie znaleźliśmy w kraju specjalisty, który podjąłby się tej operacji – wyjaśniają rodzice chłopca.

Szansą jest zabieg serca w Stanach Zjednoczonych. Później będzie można dopiero myśleć o przeszczepie wątroby. Każdy, kto chce pomóc chłopcu w jego walce o życie, może to zrobić poprzez zbiórkę na stronie internetowej www.siepomaga.pl/fabian. Dodatkowo na Facebooku działa grupa ,,Licytacje Dla Wojownika Fabianka” oraz strona ,,Fabiankowa Pomoc”. 


Komentarze