Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Trwa przebudowa ul. Wolności

13-10-2022, 11:07 admin

Od miesiąca trwa modernizacja ul. Wolności w Rudzie Śląskiej-Rudzie. Główne prace aktualnie toczą się na skrzyżowaniu ul. Wolności, Zabrzańskiej i 1 Maja, które jest przebudowywane, a w jego miejscu powstaje rondo. Trwa również budowa kanalizacji deszczowej na odcinku od wspomnianego skrzyżowania do ronda przy ul. Magazynowej. Z kolei w połowie października drogowcy pojawić się mają na ul. Starowiejskiej, która również będzie przebudowywana w ramach prowadzonej inwestycji. Modernizacja całej ul. Wolności zakończy się w 2024 r. Koszt wszystkich robót budowlanych wyniesie 60 mln zł, z czego 12,5 mln złstanowić będzie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– Wszystkie prace jak na razie idą zgodnie z planem, a kierowcy na co dzień poruszający się ul. Wolności mogę sami zaobserwować postęp robót. Te jak na razie sprowadzają się głównie do budowy kanalizacji deszczowej. Dotyczy to zarówno samego skrzyżowania, jak i odcinka ulicy Wolności do ronda przy ul. Magazynowej – podkreśla Jacek Morek, wiceprezydent miasta. – Tak szeroki zakres inwestycji przekłada się na ograniczenia w ruchu drogowym i pieszych, stąd apel o baczne zwracanie uwagi na obowiązującą organizację ruchu – dodaje.

Obecnie najistotniejsze zmiany w ruchu dla kierowców i pieszych występują na skrzyżowaniu ulic Wolności, 1 Maja i Zabrzańskiej. Ta ostatnia na odcinku ok. 250 m od skrzyżowania w kierunku Chebzia jest zamknięta dla ruchu. Co ważne, zakaz ten nie dotyczy komunikacji miejskiej zarówno autobusowej, jak i  tramwajowej. Sugerowany objazd dla pozostałych pojazdów w tym kierunku poprowadzony został ul. 1 Maja oraz fragmentem trasy N-S, natomiast kierowcy jadący od strony Rudy mogą do Chebzia dojechać ul. Magazynową i ul. Kokotek. Od wtorku 4 października nastąpiła drobna korekta w tym dotychczas obowiązującym schemacie. – Ruch od strony Zabrza tuż przed samym skrzyżowaniem zostanie „przerzucony” na przeciwległy pas ruchu, natomiast kierowcy jadący od skrzyżowania w stronę Zabrza korzystać będą z zatoki autobusowej – tłumaczy Łukasz Szałyga, kierownik budowy z firmy Drogopol Sp. z o.o.

Roboty drogowe prowadzone są także na odcinku ul. Wolności w kierunku ronda przy ul. Magazynowej i Brańskiego. – Po usunięciu nieczynnego torowiska na całym tym odcinku rozpoczęła się budowa nowej kanalizacji deszczowej – informuje Łukasz Szałyga. W okolicach połowy października drogowcy z kolei planują rozpocząć budowę kanalizacji deszczowej przy ul. Starowiejskiej. Oznacza to zamknięcie tej ulicy dla ruchu drogowego, który poprowadzony będzie równoległą ul. Bujoczka.

Jeśli chodzi o szczegóły dotyczące samej przebudowy ul. Wolności, to wymieniona zostanie konstrukcja drogi, a jej geometria skorygowana. Jednym z najważniejszych elementów inwestycji będzie budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, 1  Maja i Zabrzańskiej. Powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe. Do tego dojdzie budowa nowego oświetlenia ledowego, rozdzielenie kanalizacji sanitarnej i deszczowej, budowa kanału technologicznego oraz przebudowa sieci energetycznej. Zostaną też usunięte elementy nieużywanej już linii tramwajowej.

Przebudowa ul. Wolności wpłynie na poprawę komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa ruchu. – Wydzielone zostaną osobne ciągi dla samochodów, rowerzystów i pieszych. Nowe rondo będzie typu turbinowego. Dodatkowa sygnalizacja świetlna zostanie natomiast zainstalowana na skrzyżowaniu ulic Wolności, Kościelnej i Wieniawskiego. Powstaną również miejsca postojowe – informuje Renata Krusz, zastępca naczelnika Wydziału Dróg i Mostów. Dodatkowo w ramach inwestycji przebudowana zostanie także ul. Starowiejska, gdzie powstanie m.in. nowa kanalizacja.

Koszt przebudowy ul. Wolności wyniesie 60 mln zł. Pomocne przy realizacji tej inwestycji będą środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto pozyskało na ten cel 12,5  mln  zł, natomiast ogółem w ramach drugiego rozdania środków z tego funduszu Rudzie Śląskiej przyznano 19 mln zł, a łącznie w trzech dotychczasowych edycjach RFIL miasto pozyskało ponad 31 mln zł.


Komentarze