Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Trudny, lecz ważny czas wyborów

17-03-2021, 09:47 Joanna Oreł

Co roku o tej porze rudzkie szkoły przygotowywały się do organizacji Giełdy Szkół Ponadpodstawowych. Wybór dalszej ścieżki edukacji to przecież dla uczniów bardzo ważna decyzja. Jednak ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, podobnie jak w ubiegłym roku, giełda nie odbędzie się w trybie stacjonarnym. Szkoły organizują więc wirtualne dni otwarte oraz przygotowały ulotki informacyjne, dzięki którym przyszli absolwenci mogą poznać ofertę edukacyjną poszczególnych placówek. Właśnie o niej, o możliwościach, jakie stają przed uczniami klas ósmych oraz o minionym roku nauczania zdalnego rozmawiamy z wiceprezydent Rudy Śląskiej, Anną Krzysteczko, która odpowiada w naszym mieście za sprawy oświaty.

– To był wyjątkowo trudny rok edukacji zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Jak sprawdził się system zdalnej nauki w Rudzie Śląskiej? – Epidemia wpłynęła niemalże na każdą sferę naszego życia i dla każdego była zaskoczeniem. W zasadzie z dnia na dzień rudzkie placówki oświatowe, kadra nauczycielska, uczniowie i rodzice musieli zmierzyć się ze zdalną edukacją i życiem w tzw. nowej normalności. Oczywiście jednym z większych wyzwań był brak sprzętu do nauki zdalnej w najbardziej potrzebujących rodzinach. Najpierw udało nam się zakupić 40 laptopów dla 25 szkół w ramach projektu „Zdalna szkoła”, następnie 66 laptopów dla 36 szkół w ramach projektów „Zdalna szkoła+”. Beneficjentem projektów finansowanych ze środków unijnych było Centrum Projektów Polska Cyfrowa, a Ruda Śląska, uczestnicząca w projektach, pozyskała na zakup laptopów łącznie 246 782 zł. Uzyskaliśmy również dofinansowanie unijne i środki z budżetu miasta na zakup 180 laptopów dla dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. To był rok wielkiej próby, ale dzięki dobrej współpracy dyrektorów, kadry nauczycielskiej oraz rodziców w ciągu minionych miesięcy sytuację udało się opanować oraz usystematyzować system nauki na odległość. Dziś mogę śmiało zapewnić, że lekcje odbywają się płynnie, uczniowie oraz nauczyciele przyzwyczaili się do tej formy edukacji, a podstawa programowa realizowana jest zgodnie z planem.

– Kiedy jest szansa na powrót stacjonarnej edukacji dla wszystkich uczniów?
– Na szczęście uczniowie klas młodszych wrócili do szkół, co było niezwykle ważne nie tylko ze względów edukacyjnych, ale i społecznych oraz rozwojowych. Chodzi o więzi z rówieśnikami oraz zbyt długie przebywanie przed ekranem komputera. Uczniowie klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych nadal od października ubiegłego roku uczą się zdalnie. Ministerstwo Edukacji i Nauki na razie nie określiło, kiedy będą oni mogli wrócić do szkół, ale w związku z dużą liczbą zachorowań na koronawirusa i widmem trzeciej fali epidemii, może się okazać, że należy jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Pragnę jednak podkreślić, że zarówno uczniowie klas ósmych, jak i maturalnych mają możliwość bezpośredniej konsultacji z nauczycielami. Odbywają się one oczywiście w małych grupach oraz z zachowaniem reżimu sanitarnego. W naszym mieście w kwietniu rozpoczną się również bezpłatne kursy dla uczniów ostatnich klas („Egzamin dojrzałości bez zaległości” oraz „Od ósmoklasisty do licealisty”), które będą odbywać się w bibliotece ul. Grzegorzka 8 w Bykowinie (filia 21), a ich organizatorem jest Rudzka Fundacja „Akademia Edukacji” we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Rudzie Śląskiej.

– Wróćmy do tematu Giełdy Szkół Ponadpodstawowych. Ze względu na to, że placówki oświatowe nie mają możliwości bezpośredniej prezentacji, trudniej dotrzeć im do absolwentów szkół podstawowych. Niemniej jednak oferta edukacyjna nie jest ograniczona.
– Podczas giełdy szkoły prześcigały się w pomysłach na prezentację swoich atutów. W tym roku niestety nie będzie to możliwe. Jednak wystarczy spojrzeć na listę kierunków, rozszerzeń, zajęć dodatkowych, sukcesów i szans na przyszłą pracę, jakie oferują poszczególne szkoły, aby przekonać się, że jest w czym wybierać. Co ważne, cały czas oferty te są poszerzane również dzięki działaniom ze strony miasta. Na początku roku rozstrzygnęliśmy przetarg na modernizację oraz doposażenie w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie sześciu pracowni do nauki zawodu w Zespołach Szkół nr 1, 2 i 5. To jednak nie wszystko, bo w ostatnich latach dzięki wykorzystaniu środków unijnych w Centrum Kształcenia Zawodowego zmodernizowano i wyposażono pięć pracowni do praktycznej nauki zawodu. Służą one do nauczania w branży mechanicznej, elektrycznej, gastronomicznej, fryzjerskiej i handlowej. Od 2018 roku rudzcy uczniowie mogą też korzystać z nowoczesnej pracowni badań elektroakustycznych i nagłośnieniowych oraz ze studia nagrań, które powstały w Zespole Szkół nr 4. Zmodernizowaliśmy także pięć pracowni do kształcenia zawodowego w zakresie informatyki, budownictwa oraz systemów energetyki odnawialnej w Zespole Szkół nr 6.

– Kiedy uczniowie będą musieli podjąć ostateczną decyzję o swojej przyszłości?
– O przyjęcie do rudzkich szkół ponadpodstawowych starać się będzie ok. 1200 absolwentów szkół podstawowych. Wnioski będzie można składać w terminie od 17 maja do 21 czerwca br. Czasu jest jeszcze trochę, więc po pierwsze polecam szczegółowo zapoznać się z ofertą szkół, nawiązać kontakt z jej absolwentami, skorzystać z dni otwartych oraz konsultacji. W przypadku, kiedy uczeń nie ma pewności, co do dalszego kierunku kształcenia, może również skontaktować się z Ośrodkiem Doradztwa Zawodowego w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Orzegowie lub z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Bykowinie. To także apel do rodziców – pandemia jest trudnym czasem, ale nie pozwólmy, by nasze dzieci decydowały o swojej przyszłości ,,na chybił trafił”.


Komentarze