Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Trakt Rudzki dotarł do Orzegowa

20-07-2022, 09:59 Joanna Oreł

Rozpoczęła się rewitalizacja dwóch zielonych przestrzeni w dzielnicy Orzegów, czyli Parku Młodzieży oraz plant pomiędzy ul. Hlonda a Burloch Areną. Przede wszystkim w miejscach tych uporządkowany zostanie stan roślinności. Inwestycja realizowana jest w ramach Traktu Rudzkiego.

– Czy odnowiona zostanie tylko ta skromna część parku, która została ogrodzona, skoro zapowiadano, że zmieni się cały teren wokół Burloch Areny? – z takim pytaniem zwrócił się do naszej redakcji pan Piotr, mieszkaniec Goduli. Okazuje się, że obecnie w miejscu inwestycji trwają przygotowania do jej realizacji – wykonawca ogrodził część placu budowy, gdzie będą składowane materiały oraz przeprowadza tam pierwsze prace ziemne. Natomiast rewitalizowany będzie cały Park Młodzieży i planty przy ul. Hlonda, czyli w sumie 6,3 hektara, w tym 4,7 hektara terenów zielonych (przy ul. Hlonda, Bytomskiej i Podlas).

Ze względu na wiek oraz zamieranie w miejscach tych wycięte zostaną głównie topole (ogółem 92 drzewa), ale w zamian za to pojawi się 129 nowych drzewek (głównie lip i klonów). Dodatkowo w Parku Młodzieży zasadzone zostaną rośliny cebulowe – tulipany i przebiśniegi. Dzięki temu zmieni się centralna część parku. Głównym punktem tego miejsca będzie rabata z wielokolorowych bylin, która znajdzie się w miejscu obecnie suchego strumienia (ten zostanie zlikwidowany).

Z kolei na plantach przy ul. Hlonda powstaną rabaty z roślin ozdobnych – m.in. róż i hortensji. Utworzone zostaną także nasadzenia z różaneczników, kalin oraz pasmowe rabaty z bylin i krzewów okrywowych. W sumie w obydwu miejscach pojawi się ok. 11 tysięcy krzewów, 47 tys. bylin, 29 tys. roślin cebulowych oraz 1,7 tys. m kw. nowego trawnika.

Ponadto oświetlone zostaną alejki parkowe na plantach (24 oprawami ze źródłem światła LED). Dodatkowo, jeżeli tylko wystarczy pieniędzy, odnowiony zostanie plac zabaw, który znajduje się na plantach przy ul. Hlonda. – Plac zabaw nie jest objęty projektem z uwagi na fakt, iż wydatek ten został uznany jako niekwalifikowalny. W przypadku wystąpienia oszczędności rozważona zostanie naprawa placu zabaw – mówi Tomasz Rzeżucha, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., które przeprowadza rewitalizację. Prace mają zakończyć się jeszcze w listopadzie tego roku.

Przypomnijmy, że obecnie Trakt Rudzki przebiega od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie prowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera (trwa jego przebudowa), a następnie pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego, którego rewitalizacja zakończyła się przed kilkoma tygodniami. Dodatkowym zadaniem w ramach tego projektu są wspomniane planty oraz park w Orzegowie.

Niestety, dużym problemem w nowo tworzonych miejscach na trasie Traktu Rudzkiego jest kradzież roślin. – Aktualnie suma wartości skradzionych roślin dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Największe braki roślinności znajdują się na plantach przy ul. Tuwima w dzielnicy Wirek, na których brakuje nawet ok. 20 procent z wykonanych nasadzeń – mówi Krzysztof Mikołajczak z MPGM TBS Sp. z o.o. – Z tego miejsca apelujemy także do mieszkańców – jeśli jesteście świadkami dewastacji lub kradzieży elementów małej architektury, placów zabaw czy roślinności, prosimy o natychmiastowe zgłoszenie takich incydentów służbom porządkowym – dodaje.


Komentarze