Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Tożsamość Śląska

15-04-2013, 15:49 Monika Herman - Sopniewska

Czym jest tożsamość Śląska? Czy w ogóle istnieje? Czy jest wspólna wszystkim mieszkańcom Śląska? - na takie pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy  konferencji, która odbyła się w MCK Nowym Bytomiu. Dyskusję poprzedziła projekcja filmu „Zgoda - miejsce niezgody” w reżyserii Stefana Skrzypczaka.



- Mamy wolną ojczyznę i powinniśmy się wzajemnie szanować. Możemy mieć odmienne zdania, ale powinniśmy o tym dyskutować, spierać się i to w taki sposób, żeby drugiego człowieka nie obrażać – mówiła otwierając konferencję Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

 

Wśród uczestników konferencji znaleźli się m.in. prof. Zygmunt Woźniczka, prof. Ryszard Kaczmarek, dr Jerzy Gorzelik, Wojciech Szarama, Michał Wójcik, Jerzy Markowski, Józef Skrzek, Paweł Kukiz, Piotr Semka, ks. prałat Stanisław Puchała i Marek Kempski.

 

- Kiedy zabieram głos w temacie tożsamości Śląska – to niektórzy atakują mnie: Panie Semka co pan wie o Śląsku? Ale ja uważam, że nie tylko Ślązacy powinni dyskutować o Ślasku. Takie debaty są bardzo potrzebne. Ja staram się tylko zwrócić uwagę, że istnieje w tym temacie wiele niepokojących nurtów, które prowadzą w ślepy zaułek – mówił w wywiadzie dla WR znany publicysta i dziennikarz, Piotr Semka.

 

- Nauka polega na sporze, polega na dochodzeniu prawdy, na przedstawieniu różnego rodzaju punktu widzenia, bo gdybyśmy się wszyscy ze sobą zagadzali to nie byłoby tego elementu napędowego nauki, a historia jest nauką , która dąży do poznania prawdy i poznania pewnych problemów procesów, które się dokonują – mówił prof. Zygmunt Woźniczka na początku dyskusji.

 

- Urodziłem się na Śląsku i mieszkam tutaj od lat. Zgadzam się z tym, że istnieje pojęcie tożsamości Śląska. Sama kwestia języka i gwary ślaskiej, która niestety już trochę obumiera. Matkę mam warszawiankę, ojca kresowiaka – natomiast ja gdybym miał powiedzieć to jestem Ślązakiem. Jeśli ktoś mnie pyta to mówię: Jestem Polak, a potem jestem Ślązak - mówił nam Paweł Kukiz.

 

- Trzeba się spierać, bo wszystkim którzy tutaj dzisiaj przyszli zależy przecież na tożsamosci Śląska, a w dzisiejszej konferencji biorą udział niezwykle mądrzy ludzie. Szkoda tylko, że młodzi nie interesują się takimi tematami. Mam wrażenie, że nie potrzebna jest im teraz historia, a taka młoda energia jest przecież potrzebna, żeby budować coś nowego – mówił Józef Skrzek, polski wokalista i kompozytor.

 

 

Konferencję „Tożsamość Śląska” zorganizowała Śląska Telewizja Miejska, honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęło Stowarzyszenie Dziennnikarzy Polskich, partnerem wydarzenia było Radio Wnet.

 

 


Komentarze