Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Tom rudzkiej historii

22-05-2014, 13:08 Robert Połzoń

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w środę (21.05) zaprezentowało swoją nową publikację - XII Rudzki Rocznik Muzealny.


- Tematyka poruszana w roczniku jest bardzo szeroka. Znajdują się w nim między innymi artykuły na temat budynków sakralnych a także szkolnictwa na terenie Rudy Śląskiej i całego Górnego Śląska - tłumaczy Barbara Nowak, dyrektor muzeum.


Artykuły, które pojawiły się w roczniku napisali między innymi: Łukasz Urbańczyk, Bogumiła Bobik, Zdzisław Sobieraj, Andrzej Mateoszek, Justyna Galeja oraz Antoni Ratka.


- W swoim artykule staram się wskazać te fragmenty dzielnicy Ruda, które były wybudowane przez rodzinę Ballestremów. Pozwoliłem sobie również uzupełnić archiwalną mapę o te obiekty, które są ściśle związane z tą rodziną. Myślę, że artykuł będzie dobrym zaczynem do dokładniejszych rozważań na ten temat – tłumaczy Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej, autor artykułu pt. „Rola przemysłu w rozwoju przestrzennym Górnego Śląska na podstawie działalności rodzinny von Ballestrem na terenie Rudy Śląskiej w dzielnicy Ruda”.


- Ja pochodzę z Halemby i wydarzenia z roku 1945 pamiętam z autopsji. Byłem nawet przesłuchiwany w związku z tą sprawą w katowickim IPN-ie. Ponieważ wygłaszałem prelekcję na ten temat w 2008 roku to znam sprawę i opisałem ją, by nie odeszła w zapomnienie - mówi Antoni Ratka, autor artykułu „Wybaczyć znaczy zapomnieć. O tragicznych zdarzeniach na Halembie w czasie przejęcia frontu w styczniu 1945 roku”, który znalazł się w nowym roczniku.


XII Rudzki Rocznik Muzealny można nabyć w Miejskim Muzeum. Jego cena to 40 zł.


- Myślę, że warto przeczytać tę publikację. Porusza ona tematykę, o którą często pytają nas osoby zwiedzające muzeum. Uważam, że rocznik jest dobrym przewodnikiem po tematach związanych z Rudą Śląską i całym regionem - dodaje Barbara Nowak.


Komentarze