Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

To już dziesięć lat!

20-01-2012, 16:25 Robert Dłucik

- Zaczynaliśmy w czteroosobowym składzie, dziś nasza załoga liczy 26 osób. Są w tym gronie fizjoterapeuci, lekarze, pedagodzy, psychologowie, logopedzi, terapeuta zajęciowy. Rocznie nasza placówka przyjmuje około 1000 dzieci – mówi Bernadeta Wiśniowska, kierownik NZOZ Ośrodek Adaptacyjny. W ubiegły piątek ośrodek świętował dziesiąte urodziny.


Nowocześnie wyposażona placówka pomaga nie tylko dzieciom niepełnosprawnym z naszego miasta. Do Bykowiny, na ulicę Wita Stwosza trafiają również pacjenci z Chorzowa, Świętochłowic, Zabrza, Rybnika, a nawet Bielska – Białej i Żywca.


- Zajmujemy się wczesną rehabilitacją, rehabilitacja dzieci, które przebywają w naszym ośrodku, a w godzinach popołudniowych działa poradnia rehabilitacyjna. Dajemy tym dzieciom trochę szansy na przyszłość. Bardzo ważne jest również wspomożenie rodziny, która ma dziecko niepełnosprawne. Te dzieci nie są zamykane w domu, mają okazję gdzieś wyjść, pojechać – mówi Bernadeta Wiśniowska.


- Do każdego dziecka musimy podejść bardzo indywidualnie, każde ma inne potrzeby, każde ma inne wymagania. Musimy mu stworzyć taki program, który będzie dla niego najbardziej efektywny, dający mu szansę rozwoju. Jeżeli coś zaniedba się u dziecka – traci się tą możliwość rozwoju w późniejszych latach. – podkreśla Arkadiusz Staisz, dyrektor Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci.


Podopieczni placówki korzystają nie tylko z rehabilitacji na miejscu, regularnie wyjeżdżają również na basen i do stadniny koni.


Bykowiński ośrodek to modelowa wręcz – i co podkreśla jego kierownik – jedyna w Polsce tego typu współpraca pomiędzy Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który zapewnia między innymi dowóz dzieci na zajęcia terapeutyczne.

 

Więcej w gazetowym wydaniu WR 25.01.2012


Komentarze