Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Tężnia w Bykowinie w końcu będzie działać

26-04-2022, 12:01 Joanna Oreł

Do końca miesiąca ma zostać uruchomiona tężnia solankowa w Bykowinie. Mieszkańcy czekali na ten moment z niecierpliwością, tym bardziej że idea jej powstania pojawiła się już kilka lat temu, a poza tym tego typu atrakcje stają się coraz popularniejsze w regionie.

Obiekt znajdujący się w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej prezentuje się okazale. Jednak droga do wybudowania tężni, a później jej uruchomienia była długa i wyboista. Atrakcja pierwotnie miała powstać w ramach budżetu obywatelskiego w 2019 roku. Jednak kwota zgłoszona w przetargu przez jedynego wykonawcę była dużo wyższa niż przewidziano w kosztorysie. Inwestycje przeniesiono więc na rok kolejny, a ostatecznie udało się ją zrealizować w 2021 roku z dofinansowania pozyskanego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To jednak nie oznaczało, że tężnia od razu została udostępniona dla mieszkańców. –  Tężnia nie mogła zostać uruchomiona wcześniej z uwagi na poprawki wykonywane przez wykonawcę inwestycji, nocne przymrozki oraz świeżo nasadzoną trawę – tłumaczy Krzysztof Mikołajczak, rzecznik prasowy MPGM TBS Sp. z o.o. (spółka ta zarządza terenem, na którym znajduje się tężnia).

Na szczęście znamy już termin uruchomienia atrakcji. Tężnia ma być czynna od 30 kwietnia.

–  Apelujemy jednak do mieszkańców, aby w miarę możliwości nie korzystali z pobliskich trawników, gdzie rośnie świeżo nasadzona trawa. Trawa potrzebuje czasu na zagęszczenie i wzmocnienie. Przewidujemy, że po drugim lub trzecim koszeniu trawa będzie na tyle odporna, że będzie można z niej korzystać – mówi Krzysztof Mikołajczak.

Tężnia solankowa przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie ma konstrukcję drewnianą na płycie i stopach żelbetowych. Jej długość to 18,7 m, szerokość wraz z pergolą 9,9 m, a wysokość 6 m. Całość wraz z dojściami zaplanowano na planie okręgu. W ramach inwestycji wykonano również przyłącza wodne i elektryczne, nasadzenia zieleni oraz zamontowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne.

Zbiornik o pojemności 10 m3 na solankę zlokalizowany został w pobliżu tężni oraz pozostałej infrastruktury. Solanka będzie rozprowadzana do koryt opadowych, a następnie rozsączona po wypełnieniu z tarniny z dzikiej śliwy. Duża powierzchnia wypełnienia umożliwia rozbijanie i wydajne parowanie roztworu. Pozwala to tym samym na wytworzenie aerozolu w bezpośredniej bliskości tężni i rozpylenie łatwo przyswajalnych mikroelementów oraz pierwiastków ważnych dla zdrowia. Koszt inwestycji wyniósł blisko 700 tys. zł. Ponad 645 tys. zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.


Komentarze


27-04-2022, 19:32
Wilim napisał(a):

Ławeczki na trawniku . Można usiąść . Ale nie deptać trawnika . Do ławeczek przefrunąć ????