Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Termomodernizacje z dofinansowaniem

20-01-2021, 15:53 admin

Ponad dwa miliony złotych unijnego dofinansowania trafi do Rudy Śląskiej na wsparcie inwestycji ekologicznych. Pieniądze te pozwolą na termomodernizację oraz podłączenie do sieci ciepłowniczej kolejnych budynków wielorodzinnych znajdujących się w miejskim zasobie mieszkaniowym. Inwestycje te realizowane będą w 2022 r. Natomiast w tym roku na tego typu przedsięwzięcia władze miasta w budżecie zaplanowały ponad 8 mln zł. Z tych środków ocieplonych ma zostać 8 budynków wielorodzinnych, z czego połowa ma mieć nowe źródło ciepła.

- Po kompleksowych termomodernizacjach miejskich placówek oświatowych, które przeprowadziliśmy przed kilkoma laty, teraz stawiamy na budynki mieszkalne znajdujące się w naszym zasobie. Na ile to możliwe posilamy się środkami zewnętrznymi, które dedykowane są właśnie takim przedsięwzięcia. Kluczowe są tu oczywiście pieniądze unijne, ale dzięki innym dotacjom zewnętrznym, np. z Metropolii, niektóre zadania udało nam się zrealizować niemal w całości z dofinansowań - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

2 mln zł, które trafią do miasta, pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach poddziałania 1.7.1 „Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim”. Listę dofinansowanych projektów ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pieniądze przeznaczone zostaną na termomodernizacje budynków wielorodzinnych przy: ul. Tuwima 8 i Sienkiewicza 3 w Wirku, ul. Janasa 15, Janasa 21, ul. Zabrzańskiej 23 w Rudzie, ul. Jagiellońskiej 3 w Bykowinie i ul. Niedurnego 24-26 w Nowym Bytomiu. Ten ostatni budynek podłączony zostanie także do sieci ciepłowniczej. Ponadto przyznane dofinansowanie pozwoli na podłączenie do sieci ciepłowniczej  budynków wielorodzinnych przy ul. Kokota 121-123-125 i ul. Kokota 133-135-137 w Bielszowicach. Realizacja wszystkich inwestycji objętych dofinansowaniem planowana jest na 2022 r.

Jak zapewniają władze miasta, to nie jest koniec starań o środki zewnętrzne na działania z zakresu termomodernizacji. – Czekamy na rozstrzygnięcie jeszcze jednego konkursu. Tu możemy pozyskać łącznie 2,7 mln zł. Złożone wnioski dotyczą termomodernizacji budynków wielorodzinnych przy ul. Bielszowickiej 114, 1 Maja 99, Gliwickiej 10, Janasa 13 i 17 oraz ul. Kingi 68 – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Termomodernizacje miejskich budynków mieszkalnych realizowane będą również i w tym roku. Na ten cel w budżecie miasta zaplanowano prawie 8 mln zł. Pod koniec ubiegłego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej TBS rozstrzygnęło przetargi na 8 takich przedsięwzięć. Chodzi tu o budynki przy ul. Damrota 5, Bytomskiej 39-41, Chorzowskiej 9A, Gierałtowskiego 2, Kokota 127-129-131, Mickiewicza 1, Bielszowickiej 112, Kokota 149. - Podpisane zostały już umowy na wykonawstwo tych inwestycji. Oprócz tych zadań na ten rok zaplanowaliśmy także termomodernizację budynku wielorodzinnego przy ul. Sikorek 49-51-53-55-57. Ma on zostać również podłączony do sieci ciepłowniczej – zapowiada Michał Pierończyk. Wszystkie tegoroczne inwestycje realizowane będą przy współudziale środków unijnych. – Są to pieniądze, które pozyskaliśmy w 2019 i 2020 r. – dodaje wiceprezydent. 

Jeśli chodzi o inwestycje ubiegłoroczne, to w 2020 r. przeprowadzono termomodernizację budynków przy: ul. Jankowskiego 6, ul. Różyckiego 21, ul. Hallera 10, ul. Strażackiej 16A, ul. Sobieskiego 58 oraz ul. Cegielnianej 30. Rozpoczęto również termomodernizację budynku przy ul. Piastowskiej 52, która kontynuowana będzie w tym roku. W przypadku tych inwestycji również udało się uzyskać dofinansowanie unijne. Dodatkowo prace przy ul. Jankowskiego, Różyckiego, Hallera i Cegielnianej dofinansowane zostały w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Taki model finansowania przedsięwzięć władze miasta chcą powtórzyć przy okazji kolejnych termomodernizacji. Wkład własny do inwestycji, na których dofinansowanie trwa jeszcze unijny konkurs, ma zostać pokryty z pierwszej transzy środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To kwota 960 tys. zł.

Od początku aktualnej perspektywy unijnej na działania związane z termomodernizacją Ruda Śląska pozyskała łącznie ponad 34,2 mln zł.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze