Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Teraz działanie

18-09-2014, 17:02 Joanna Oreł

Ruda Śląska w 2030 roku powinna być miastem świadomym swojego potencjału, dumnym ze swoich górniczych tradycji, które zarazem tworzy nowoczesność, gdzie odrębność dzielnic nie dzieli, lecz integruje, a ludziom żyje się dostatnio – takie są ogólne założenia strategii rozwoju miasta na najbliższe lata. W czwartek władze Rudy Śląskiej podsumowały kilkumiesięczne prace nad dokumentem.



Strategia na lata 2014-2030 została podzielona na kilka obszarów. Wśród tego społecznego zapowiedziano m.in. rozbudowę systemu monitoringu, większą dostępność do przedszkoli, a także budowę mieszkań komunalnych oraz socjalnych. Miasto chce zachęcać także mieszkańców do większej aktywności fizycznej poprzez np. wytyczenie tematycznych tras turystycznych (zabytków techniki, zabytków militarnych oraz przyrodniczych i krajobrazowych). Na wsparcie mogą liczyć także rudzcy artyści, dla których ma powstać specjalny system stypendiów.


W ramach prac nad strategicznych dokumentem dyskutowano także o potencjale i zasobach miasta. Tutaj możemy się w najbliższych latach spodziewać poprawy m.in., jeżeli chodzi o stare budownictwo, które będzie rewitalizowane. Dokończona zostanie także trasa N-S, a kontynuowany – program likwidacji dróg gruntowych.


Władze miasta planują ponadto jeszcze bardziej wykorzystać dziedzictwo kulturowe Rudy Śląskiej poprzez m.in. promowanie zwyczajowego nazewnictwa, czy oznakowanie obiektów zabytkowych i miejsc historycznych. Ale prócz tradycji, rozwijana będzie nowoczesna gospodarka. Urzędnicy zapowiedzieli, że z jednej strony chcą zabiegać o stworzenie Rudzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz utworzenie stref przemysłowych na obszarach zdegradowanych, a z drugiej – ma powstać unikalna oferta start-upów, które zachęciłaby rudzian do rozwinięcia własnej działalności.


Przypomnijmy, że prace nad przygotowaniem strategii rozpoczęły się w 2013 roku. Wówczas też głos zabrali mieszkańcy, których w ankietach zapytano o to, jak postrzegają Rudę Śląską i jakie powinny być kierunki jej rozwoju. Odpowiedziało 4,6 tys. osób – co jest rekordem nie tylko w skali naszego miasta, ale i całego kraju. Później odbyły się także warsztaty strategiczne.


Strategia do 2030 roku jest częścią projektu „Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic” – dlatego też podczas czwartkowego seminarium o wynikach prac mówili także przedstawiciele ościennych miast.


Komentarze