Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Terapia i zabawa

13-09-2012, 19:14 Administrator WR

Rudzki Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych wydłuża swoją działalność. Placówka uruchamia oddział popołudniowy dla swoich podopiecznych. Dzieci będą miały do dyspozycji nowy plac zabaw i salę Terapii Dnia Codziennego.

- Dzięki zaangażowaniu personelu ośrodka i rodziców, działających w fundacji Jaskółka, placówka rozwija się, zapewniając dzieciom kompleksową, prowadzoną w odpowiednich warunkach rehabilitację - mówi Arkadiusz Staisz, dyrektor ośrodka. - Ze środków od sponsorów udało się nam przekształcić część pomieszczeń technicznych w nową salę Terapii Dnia Codziennego, a w najbliższym czasie planujemy stworzyć stanowiska komputerowe - dodaje dyrektor.

Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej istnieje od 1990 roku. Mieści się w dzielnicy Bykowina, przy ul. Wita Stwosza 1. Jest placówką wsparcia dziennego o charakterze specjalistycznym. Z dopołudniowych zajęć korzysta 40 dzieci, na zajęcia popołudniowe zgłosiło się już 35 dzieci.

- Wspomagamy rodzinę wychowującą dziecko niepełnosprawne w zakresie realizacji programu psychokorekcyjnego, psychoprofilaktycznego – w tym terapii rehabilitacyjnej, muzykoterapii, terapii zajęciowej, psychologicznej, logopedycznej, pedagogicznej, tyflopedagogicznej – wylicza dyrektor. Ponadto dzieci korzystają z hipoterapii, hydroterapii, inhalacji w "Jaskini solnej" oraz różnych form zajęć ruchowych. Cyklicznie prowadzone są zajęcia w basenie metodą Haellwick, które są wypełnieniem terapii ruchowej. Ośrodek przeznaczony jest dla dzieci od 1. roku życia, do zakończenia nauki. Placówka posiada autobus przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, którym codziennie dzieci są dowożone na zajęcia i odwożone do domów.

Dobra zabawa, nauka, wspólne wyjazdy, ale przede wszystkim terapia i opieka wykwalifikowanej kadry pedagogicznej i lekarzy - to wszystko zapewnia swoim podopiecznym Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej.


źródło: UM


Komentarze