Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Teatr na wyciągnięcie ręki?

15-11-2019, 08:47 Joanna Oreł

W przyszłym roku ma zakończyć się era Miejskiego Centrum Kultury, a w zamian za to powstanie Śląski Teatr Impresaryjny. Takie są plany. O tym, na jakim obecnie etapie jest ich realizacja oraz jaki będzie rudzki teatr i co będzie się działo na jego deskach rozmawiamy z Katarzyną Furmaniak, dyrektorką MCK-u.

– Na jakim etapie obecnie jest proces przekształcenia MCK-u w Śląski Teatr Impresaryjny?
– Oficjalne otwarcie Śląskiego Teatru Impresaryjnego planujemy w październiku 2020 roku. Tym właśnie wydarzeniem rozpoczniemy nowy sezon artystyczny 2020/2021. Dzięki teatrowi Ruda Śląska dołączy do grona miast, które posiadają instytucje kultury, a ich głównym kierunkiem działania jest tzw. kultura wysoka. Obecnie trwają procedury prawne zmierzające do otwarcia teatru, który powstanie już na początku nowego roku. Przez ostatnie trzy lata działalności Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty myśleliśmy o nadchodzących zmianach. Stworzyliśmy nową strukturę organizacyjną, wypracowaliśmy kanały komunikacji, pozyskaliśmy nowych pracowników, a przede wszystkim stworzyliśmy repertuar i miejsce, w którym mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas. Flagowym działaniem Śląskiego Teatru Impresaryjnego będzie projekt pod wspólną nazwą Scena Mistrzów. W ramach niego prezentować będziemy monodramy w wykonaniu wybitnych aktorów. W Rudzie Śląskiej wystąpią takie gwiazdy jak Krystyna Janda, Joanna Szczepkowska, Andrzej Seweryn, czy Jerzy Stuhr.

– Czym nowa instytucja będzie się różniła do Miejskiego Centrum Kultury?
– Śląski Teatr Impresaryjny będzie nowoczesną wielofunkcyjną instytucją kultury, której celem będzie realizacja potrzeb kulturalnych zarówno mieszkańców miasta, jak i regionu. Będzie to instytucja artystyczna, opierająca swój repertuar o produkcje scen zawodowych, produkująca własne przedstawienia, prowadząca szeroko rozumianą edukację artystyczną. Teatr nadal będzie działał w trzech głównych obszarach: organizacji wydarzeń kulturalnych, edukacji kulturalnej oraz działań społecznych. Rozszerzymy działania o produkcję spektakli. Planujemy także organizację cyklicznego festiwalu teatralnego.

– Ile produkcji własnych takich jak m.in. „Gita Story”, który miał swoją premierę w ramach Rudzkiej Jesieni Kulturalnej, będzie przygotowywał teatr w trakcie jednego sezonu?
– Spektakl pt. „Gita Story” był naszym egzaminem z możliwości producenckich. W ciągu dziesięciu miesięcy powstał oryginalny, zabawny i wzruszający spektakl, którego fabuła rozgrywa się w naszym mieście. Spektakl był już kilkukrotnie grany, również poza Rudą Śląską przy pełnej widowni i zakończony każdorazowo owacjami na stojąco. To daje wiele satysfakcji. Rocznie planujemy realizację maksymalnie dwóch produkcji teatralnych. Chcemy współpracować z artystami scen dramatycznych, muzycznych oraz operetkowych. Staramy się nie ograniczać do jednego gatunku. Śląski Teatr Impresaryjny będzie doskonałym narzędziem promocji miasta poprzez eksploatację własnych produkcji artystycznych, organizację festiwali i ambitnych wydarzeń kulturalnych


Komentarze