Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Tak zadecydowali rudzianie

25-04-2024, 15:23 Joanna Oreł

Michał Pierończyk, obecnie urzędujący prezydent, znaczącą przewagą wygrał II turę wyborów samorządowych. Głos na niego oddało 22 512 osób, a na kandydata, Marka Wesołego z PiS-u – 9443 osób. Zaprzysiężenie ,,nowego” prezydenta oraz radnych ma się odbyć na początku maja.

Frekwencja w ponownym głosowaniu w całym kraju wyniosła 44,06%, na Śląsku 41,93%, a w samej Rudzie Śląskiej – 32,26%. Tymczasem w I turze wyborów samorządowych 7 kwietnia było to 41,79%, czyli o prawie 10% więcej.

– Ponad 22 tys. głosów oddanych na mnie w II turze wyborów prezydenckich to 70 proc. wszystkich oddanych głosów. To wielki sukces i mocny mandat do działania przez najbliższe pięć lat. Wynik ten mobilizuje mnie do dalszej pracy na rzecz mieszkańców i naszego miasta. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w niedzielnych wyborach i mimo niesprzyjającej pogody wypełnili ten obywatelski obowiązek – podkreśla Michał Pierończyk.

Prezydent miasta, który został wybrany na kolejną kadencję, podzielił się już swoimi planami na najbliższy czas podczas wtorkowej (23.04) konferencji prasowej. – Jestem w trakcie konsultacji z najbliższymi współpracownikami oraz radnymi, którzy zostali wybrani. Dążymy do tego, żeby sprawnie Rada Miasta wyłoniła spośród siebie przewodniczącą bądź przewodniczącego, a także zastępców. Będę rozmawiał także z innymi ugrupowaniami – mówił Michał Pierończyk. – Chcę realizować program wyborczy, który deklarowałem i robić to z ludźmi, których znam, na których polegam i do których mam zaufanie. W najbliższym czasie planujemy oddać do użytku budynek Szkoły Podstawowej nr 17, ale też będziemy przekształcać Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych – jest to bardzo duże i ważne zadanie. Mam też dobre informacje z ostatnich dni – podwyższone zostało dofinansowanie ze 147 mln zł na 203 mln zł, jeżeli chodzi o budowę odcinka trasy N-S od ul. Bielszowickiej do autostrady A4. Kolejny temat dotyczy rozstrzygnięcia przetargu na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Kontynuujemy też prace związane z rewitalizacją Szybu Franciszek – wylicza prezydent.

W niedzielnej, II turze wyborów samorządowych z Michałem Pierończykiem zmierzył się Marek Wesoły, który otrzymał 29,55% głosów. – Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy poszli do urn wyborczych w Rudzie Śląskiej. Frekwencja niestety w naszym mieście nie była zbyt wysoka, więc tym bardziej podziękowania się należą. W szczególności dziękuję wszystkim, którzy oddali głos na moją osobę. Państwa zaufanie jest dla mnie zobowiązaniem do dalszej pracy – podsumowuje Marek Wesoły. – Biorąc pod uwagę fakt, że znowu w naszym mieście po raz kolejny nawoływano do głosowania przeciwko mnie, to wydaje się, że wynik oddaje to negatywne głosowanie. Jednak bez względu na okoliczności gratuluję Michałowi Pierończykowi wyraźnego zwycięstwa. Życzę dobrej, udanej kadencji, którą zmierzy zadowolenie mieszkańców miasta. Wraz z dziewięcioosobowym klubem radnych PiS deklarujemy wolę współpracy dla dobra miasta. Mieszkańcy dali nam najwięcej mandatów radnych i chcemy dobrze wykorzystać to zaufanie – dodaje.

W związku z przegraną w wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej zapytaliśmy Marka Wesołego, który przypomnijmy – w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych z powodzeniem ponownie uzyskał mandat posła na Sejm RP – o kolejne kroki i chęć kandydowania o fotel prezydenta Rudy Śląskiej, w jego przypadku po raz piąty, po tym, jak zakończy się kadencja władz samorządowych na lata 2024-2029. – Na pytanie, co do moich planów politycznych, odpowiem krótko, jestem posłem i mam zamiar nadal pracować na rzecz mojego miasta Rudy Śląskiej i Śląska. Kadencja samorządu i prezydenta trwa 5 lat, to szmat czasu. Co przyniesie przyszłość, zobaczymy – komentuje Marek Wesoły.


Komentarze