Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Tak dla maseczek, nie dla przyłbic i chust

25-02-2021, 12:14 Joanna Oreł

“Poluzowanie” obostrzeń na kolejne dwa tygodnie, zaostrzenie zasad bezpieczeństwa w woj. warmińsko-mazurskim oraz kwarantanna dla osób przyjeżdżających z Czech i Słowacji, a także zakaz zakrywania twarzy m.in. przyłbicami i chustami. Od 27 lutego możliwe jest używanie wyłącznie maseczek. To najważniejsze zmiany, które zostały ogłoszone w ubiegłym tygodniu przez rząd w związku z epidemią koronawirusa.

W tej chwili liczba dziennych zakażeń koronawirusa kształtuje się na poziomie ok. 12 tys. potwierdzonych przypadków dziennie. Największy odsetek zachorowań w przeliczeniu na liczbę mieszkańców odnotowano w ostatnich dniach w północno-wschodniej części kraju. - Analizując odsetek pozytywnych testów na terenie całego kraju, widzimy, w których regionach następują większe wzrosty. W woj. warmińsko-mazurskim jest to 34 proc. przy średniej ogólnopolskiej 19 proc. - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dlatego też, o ile w reszcie województw zasady bezpieczeństwa zostały przedłużone, to w Warmińsko-Mazurskim rząd wprowadził od 27 lutego dodatkowe ograniczenia. - W województwie warmińsko-mazurskim wracamy do nauczania zdalnego w klasach 1-3, zamykamy hotele, galerie handlowe, kina teatry, muzea, galerie. Zamknięte będą również baseny i korty tenisowe - przekazał minister Niedzielski.

W pozostałych województwach do 14 marca nadal otwarte będą hotele (do 50 proc. dostępnych pokoi), kina, teatry, opery i filharmonie (do 50 proc. zajętych miejsc siedzących), baseny (nadal zamknięte będą aquaparki), stoki narciarskie, boiska zewnętrzne i korty. Oczywiście wszędzie ma być zachowany reżim sanitarny.

Przedstawiciele rządu podczas środowej (24.02) konferencji prasowej nie ogłosili wprawdzie rewolucyjnych zmian, ale jedna na pewno jest istotna dla wszystkich, którzy dotychczas do zasłaniania ust i nosa używali przyłbic, chust, szalików, czy bandan. Od 27 lutego jest obowiązek noszenia wyłącznie maseczek. - Mamy w tej chwili dostęp do wielu badań, które wskazują na to, że maseczki, które szczelnie zasłaniają nos i usta oraz ściśle przylegają do twarzy, są w stanie ograniczyć transmisję, czyli przefiltrować ponad 90 proc. patogenów znajdujących się w najbliższym otoczeniu (...). Niezależnie od tego, czy jest to maseczka chirurgiczna, FFP2, czy FFP3, należy podkreślić, że jest to bardzo dobra ochrona i osłona przed inhalacją patogenów, wirusów chorobotwórczych, w tym głównie wirusa SARS-CoV-2 - tłumaczyła podczas konferencji prasowej prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.

Kolejna “nowość” to kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji, która także obowiązuje od 27 lutego (wyjątek dla zaszczepionych i osób z negatywnym wynikiem testu). Dotyczy to nie tylko osób, które podróżują np. transportem zbiorowym, ale również tych podróżujących prywatnie samochodami.

 


Komentarze


25-02-2021, 16:38
albin napisał(a):

Dość dyktatury idiotów.