Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Szykują się utrudnienia na ul. Nowy Świat

21-07-2021, 09:42 Joanna Oreł

Połączenie ulic Nowy Świat i Halembskiej zostało przekazane wykonawcy przebudowy, a pierwsze ekipy remontowe mają pojawić się tam w przyszłym miesiącu. Prace będą wiązały się dla kierowców z przejściowymi utrudnieniami. Równocześnie władze miasta zapowiedziały rozpoczęcie kolejnych inwestycji drogowych w mieście.

Inwestycja zostanie zrealizowana w miejscu, gdzie obie drogi przeplatają się na odcinku ok. 170 metrów (część ul. Nowy Świat) w pobliżu autostrady A4, z którą ul. Nowy Świat łączy się przez ul. 1 Maja. – Chcemy poprawić stan bezpieczeństwa użytkowników tej drogi. Pojawią się m.in. chodniki, ścieżki i trasy rowerowe i zmienimy profil jezdni – wylicza wiceprezydent Krzysztof Mejer. Utworzone zostaną także trzy przejścia z przejazdami rowerowymi, a oświetlenie lampami sodowymi zostanie wymienione na LED-owe. Ponadto zaprojektowano miejsce obsługi rowerzystów.

Przebudowa ma kosztować 2,1 mln zł. Miastu udało się pozyskać ponad 1,2 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. – Pierwsze ekipy drogowe na odcinku ulicy Nowy Świat pojawią się już w przyszłym miesiącu. Na razie nie wiemy, czy ruch samochodowy zostanie całkowicie wstrzymany, czy będzie prowadzony wahadłowo – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Jedno jest pewne, będą problemy z przejazdem w kierunku Halemby i w kierunku Bielszowic. Dlatego już teraz do wszystkich kierowców apeluję o sporą dawkę wyrozumiałości i cierpliwości – dodaje.

Równocześnie rozpoczną się prace nad budową kolejnego odcinka trasy N-S od ulicy Kokota do ulicy Bielszowickiej i do 1 Maja, co dodatkowo może utrudniać ruch w naszym mieście. – Dlatego do zakończenia robót przy ul. Nowy Świat nie będziemy komplikować ruchu na ul. 1 Maja. Prace nad odcinkiem trasy N-S rozpoczną się od bardzo skomplikowanej operacji przebudowy magistrali wodociągowej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów na odcinku prawie 2 km. Natomiast pierwsze prace drogowe, które będą komplikowały ruch na ul. Bielszowickiej, rozpoczniemy w przyszłym roku – wyjaśnia Krzysztof Mejer.

Jeżeli chodzi o kolejne inwestycje drogowe w Rudzie Śląskiej, to wiceprezydent zapowiedział, że miasto wkrótce ma złożyć wniosek o dofinansowanie budowy trasy N-S w kierunku północnym. – Jeżeli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na wykonanie północnego odcinka trasy N-S od Drogowej Trasy Średnicowej aż do granicy z Bytomiem w Goduli – mówi wiceprezydent Mejer. 


Komentarze