Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Szkołę wybrać trzeba!

15-04-2020, 11:36 admin

Giełda Szkół Ponadpodstawowych to wydarzenie, które ma swoją tradycję i jasno określony cel – pomoc absolwentom w wyborze dalszej edukacji. Przedsięwzięcie odbywało się co roku w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Halembie, ale teraz w jednym miejscu uczniowie spotkać się nie mogą, bo ze względu na wprowadzony stan epidemii obowiązuje zakaz organizowania imprez i zgromadzeń. O wyborach dalszej edukacji i ofercie rudzkich szkół w trudnym dla uczniów i nauczycieli czasie rozmawiamy z wiceprezydent Rudy Śląskiej, Anną Krzysteczko.

– Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizacji giełdy. Już wiemy, że nie może zostać zorganizowana tak jak w latach ubiegłych.
– Wszyscy musimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Rząd wprowadził w związku z ogłoszonym stanem epidemii zakaz organizacji imprez i zgromadzeń. To zrozumiałe, bo bezpieczeństwo jest dzisiaj sprawą priorytetową. Musimy dbać teraz o siebie, a unikanie kontaktów w grupie to sprawa nadrzędna. Już wcześniej, przed wprowadzonym zakazem, podjęliśmy decyzję, że Giełdy Szkół Ponadpodstawowych nie będzie, bo najważniejsza jest dla nas dbałość o bezpieczeństwo uczniów oraz pracowników oświaty. Jak wszyscy wiedzą, szkoły również są zamknięte do 26 kwietnia, a nauczanie odbywa się zdalnie.

– To trudny czas…
– Bardzo trudny. I to zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Nikt przecież nie zakładał i nie mógł przewidzieć takiego scenariusza. Decyzje na szczeblu rządowym zapadają z dnia na dzień, a podstawy programowe muszą być realizowane. Lekcje przenoszone są do sieci, odbywają się zdalnie i wspólnie musimy ten trudny czas przetrwać. Już wiemy, że egzaminy ósmoklasistów i matury odbędą się najwcześniej w czerwcu, a termin zostanie podany na 3 tygodnie przed egzaminem. Wiem, że to szczególnie stresująca sytuacja dla uczniów klas ósmych, ponieważ stoją oni przed ważnymi decyzjami wyboru dalszej ścieżki edukacji. Szkołę trzeba wybrać! I to bez względu na sytuację, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy! Do tej pory uczniom ten wybór ułatwiała Giełda Szkół, teraz ofertę edukacyjną staramy się przedstawić w innej formie. Będzie dostępna na profilach społecznościowych miasta [TUTAJ].

– Giełda Szkół Ponadpodstawowych zawsze była swego rodzaju spektaklem. Szkoły wręcz prześcigały się w pomysłach na promocję swojej placówki.
– To prawda. Co roku odwiedzali nas uczniowie nie tylko rudzkich szkół, ale również z miast ościennych. Był to wyjątkowy dzień, do którego placówki przygotowywały się bardzo długo. To były przemyślane prezentacje i pokazy. Każdy chciał pokazać swoją ofertę edukacyjną w ciekawy, interesujący i wyjątkowy sposób. Można było na miejscu porozmawiać z nauczycielami, zadać pytanie uczniom i poczuć atmosferę danej placówki. W tym roku ofertę szkół prezentujemy tylko w wersji elektronicznej, można oczywiście też szczegółowe informacje uzyskać dzwoniąc do danej szkoły albo wchodząc na strony internetowe danej placówki. Takie mamy na ten moment możliwości i z tego oczywiście korzystamy, bo chcemy, by młodzież z naszego miasta miała pełny obraz oferty edukacyjnej.

– To powiedzmy, jaka oferta jest przygotowana z myślą o absolwentach klas ósmych?
– Uczniowie decyzję o wyborze szkoły muszą podjąć do końca maja. Przed wyborem w tym roku stanie prawie 1100 uczniów. W mieście mamy licea, technika i szkoły zawodowe. W wielu placówkach świetnie funkcjonują pracownie do nauki zawodu, takie jak na przykład fryzjersko-kosmetyczna, gastronomiczna, elektryczna, symulacyjna sprzedaży detalicznej i hurtowej, czy też pracownia badań urządzeń elektroakustycznych i nagłośnieniowych wraz ze studiem nagrań. Przystępując do kolejnego unijnego projektu pod nazwą ,,Krok w nowoczesne technologie”, z nowym rokiem szkolnym zostanie oddana do użytku nowa pracownia – automatyki i energetyki odnawialnej. Pracownia ta głównie dedykowana jest dwóm zawodom: nauczanemu już mechatronikowi oraz nowemu kierunkowi – technik automatyk. W Branżowej Szkole I Stopnia nr 6 od roku szkolnego 2019/2020 prowadzi się klasy dla uczniów w normie intelektualnej z różnymi niepełnosprawnościami, w tym spektrum autyzmu, Zespołem Aspergera, dysfunkcjami ruchowymi, słuchu i wzroku.

– Wybór jest ciekawy i ogromny.
– Młodzież kończąca szkołę podstawową ma do wyboru praktycznie wszystkie rodzaje szkół i wymarzone kierunki. Licea ogólnokształcące z różnymi rozszerzeniami oraz klasami mundurowymi, szkoły zawodowe: branżowe I stopnia dają możliwość kształcenia we wszystkich zawodach obejmujących klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego i technika. Ponadto Miasto zadbało również o absolwentów branżowych szkół I stopnia, uruchamiając z dniem 1.09.2020 r. branżową szkołę II stopnia w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Zdaję sobie sprawę z tego, że wybór dalszej drogi to trudna, ale ważna decyzja. Trzeba ją podjąć świadomie i odpowiedzialnie, gdyż zaważy to na dalszym życiu zawodowym. Trzeba również przy podejmowaniu tej decyzji pamiętać o swoich pasjach, zdolnościach i możliwościach.

– A co, jeśli ktoś nie wie, jaką szkołę wybrać?
– Jeżeli ktoś się jeszcze waha albo nie ma pewności, w jakim kierunku chce się dalej kształcić, można skontaktować się z Ośrodkiem Doradztwa Zawodowego w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Orzegowie lub z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Bykowinie. Możliwości jest naprawdę wiele, a wiemy, że młodzież chętnie z nich korzysta. To jest czas na podejmowanie przemyślanych, odpowiedzialnych decyzji.


Komentarze