Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Szkoła z dębu

14-12-2017, 13:29 Joanna Oreł

Szkoła Podstawowa nr 28 w Rudzie obchodzi w tym roku 80-lecie istnienia. Z tej okazji w czwartek (14.12) zorganizowano rocznicowe uroczystości. Nie zabrakło także wizyt niezwykłych gości. – 80 lat szkoły podstawowej to wyjątkowy jubileusz. Przetrwaliście Państwo niejedną reformę, przetrwaliście nieraz trudne czasy, a ta szkoła trwa – mówiła wiceprezydent Anna Krzysteczko.

To był niezwykły dzień dla szkoły. Po mszy świętej w kościele absolwenci, uczniowie, nauczyciele oraz goście przemaszerowali przy dźwiękach orkiestry górniczej KWK Pokój do budynku SP nr 28. – Przygotowaliśmy akademię, podczas której m.in. przedstawiliśmy prezentację, w której zawarliśmy m.in. wspomnienia i materiały przesłane przez Alice Magner, obecnie mieszkankę Niemiec, która w 1938 roku rozpoczynała naukę w tej szkole, a także film z sadzenia dębu, bo przecież nasza 80. rocznica jest rocznicą dębową – wyliczała Karina Fijałkowska, dyrektorka SP nr 28.

Alice Magner ze względu na stan zdrowia nie mogła uczestniczyć w uroczystościach, ale przesłała kilka słów dla szkoły. – Całe życie czuję się związana z Górnym Śląskiem. Marzyłam o tym, żeby choć raz móc ponowie zobaczyć moją ojczyznę i moją szkołę. Marzenie to spełniło się w 2004 roku. Jestem bardzo wdzięczna Górnoślązakom za tak szczere i serdeczne przyjęcie. Przekonałam się, że nadal do nich należę, a Górny Śląsk jest nadal moją ojczyzną – przekazała pani Alice.

Szkołę odwiedził także hrabia Ballestrem, którego ród od wieków związany jest z Rudą Śląską. – Wszystkim, którzy opiekują się tą szkołą – nauczycielom, radzie pedagogicznej, dyrekcji, a także władzom miasta życzę siły i wytrwałości w pracy nad przyszłością. Także wszystkim uczniom życzę radości i odwagi przede wszystkim do tworzenia przyszłości – mówił hrabia Nicolaus von Ballestrem.


Komentarze