Szansa dla pracowników i pracodawców
27-01-2016, 10:30 Joanna Oreł
Kolejny rok, kolejne wyzwania, kolejne możliwości wsparcia rudzkich przedsiębiorców. 8 lutego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej będzie można składać wnioski na sfinansowanie szkoleń w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. O szansach, jakie on daje, rozmawiamy z dyrektorką Powiatowego Urzędu Pracy, Iwoną Woźniak-Bagińską.
Czym właściwie jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest wydzieloną częścią Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Ma zapobiegać utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki, przynosząc korzyści w postaci poprawy zarówno pozycji firm, jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku aż 47 rudzkich firm skorzystało z środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego, dzięki którym aż 296 osób podniosło swoje kwalifikacje, na co przeznaczone zostało 451 441,50 zł. Wszystkie firmy, które złożyły poprawnie wypełniony wniosek spełniający wymogi formalne, otrzymały środki na szkolenia. Nie odmówiliśmy żadnej firmie, co w sposób jasny ukazuje, że kładziemy szczególny nacisk na pomoc naszym rudzkim przedsiębiorcom.
Kto w tym roku może ubiegać się o finansowanie szkoleń w ramach KFS-u? W latach poprzednich na uprzywilejowanej stały osoby powyżej 45. roku życia. Czy w tym roku wygląda to podobnie?
W tym roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określiło nowe priorytety, którymi muszą kierować się urzędy pracy. Dlatego też w 2016 roku środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczone zostaną na wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego, tj. pozostającego w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, mającego na celu uzyskanie lub uaktualnienie kompetencji do celów zawodowych, wsparcie kształcenia zawodowego pracowników, którzy mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej oraz wsparcie młodych, nowozatrudnionych pracowników za sprawą skorzystania z nowej formy pomocy oferowanej przez urząd w postaci refundacji części kosztów zatrudnienia bezrobotnego do 30. roku życia.Jakie warunki muszą spełniać pracodawcy chcący skorzystać z dofinansowania?
By ubiegać się o dofinansowanie należy spełniać przede wszystkim dwa kluczowe warunki. Pracodawca musi zatrudniać co najmniej jednego pracownika, a siedziba prowadzenia działalności bądź też miejsce jej wykonywania znajduje się na terenie Rudy Śląskiej.
A jak wygląda sprawa procedur formalnych dostarczenia dokumentów do urzędu pracy?
25 stycznia ogłosiliśmy informację o warunkach ubiegania się o środki KFS-u. Na naszej stronie internetowej www.puprudaslaska.pl w zakładce dla pracodawców i przedsiębiorców, znajduje się do pobrania odpowiedni wniosek, wraz z załącznikami, który 8 lutego należy osobiście złożyć w urzędzie. Naszym celowym zamiarem było pozostawienie odpowiedniego czasu pomiędzy ogłoszeniem naboru, a przyjmowaniem wniosków, aby każdy pracodawca zainteresowany pozyskaniem środków, mógł bez zbędnego pośpiechu, właściwie wypełnić wymagane dokumenty. Warto podkreślić, że o rozpatrzeniu wniosków decyduje ich kolejność wpływu do urzędu.
Komentarze