Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Sytuacja bez wyjścia – i to dosłownie

09-06-2021, 10:24 Joanna Oreł

Nieutwardzone dojście do budynku oraz brak podjazdu dla osób niepełnosprawnych to dwa problemy, z którymi od lat borykają się mieszkańcy ulicy Norwida 2 w dzielnicy Ruda. MPGM TBS, który jest zarządcą budynku, ma przygotowany plan budowy chodnika, ale wszystko zależy od możliwości finansowych.

– Moja mama od ok. 10 lat jest niepełnosprawna i porusza się na wózku inwalidzkim. Jest uwięziona w domu, bo przy budynku nie ma podjazdu. Nawet jeżeli uda mi się ją przetransportować, to po każdym deszczu przed budynkiem jest błoto, więc nie da się przejść – zgłosił Szymon Zieliński, syn jednej z lokatorek budynku przy ul. Norwida 2. – Zgłosiłem sprawę już w 2017 roku, ale nadal nic się nie zmieniło – dodaje.

Administratorem kamienicy jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Zarządcy sprawa jest znana –  wykonana została wycena chodnika, który miałby prowadzić do drzwi wejściowych budynku. – Szacunkowy koszt budowy chodnika to 35 tys. zł. Oczekujemy na decyzję miasta w sprawie finansowania – informuje Krzysztof Mikołajczak z MPGM TBS Sp. z o.o.

Bardziej problematyczna jest kwestia wykonania podjazdu dla osób niepełnosprawnych na schodach budynku. – Dotyczy to nie tylko osób poruszających się na wózku inwalidzkim, ale także wózków dziecięcych. Wprawdzie to tylko cztery schody, ale codzienne wnoszenie i znoszenie wózka jest uciążliwe – podkreśla jeden z mieszkańców.

W tym przypadku mieszkańcy mogliby wykonać podjazd na własny koszt lub ubiegać się o środki w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (w przypadku osoby niepełnosprawnej). – Po uzyskaniu zgody na dofinansowanie należy wystąpić do nas o zgodę na budowę podjazdu. Deklarujemy wsparcie – zapewnia Krzysztof Mikołajczak.


Komentarze