Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Świętowali na sportowo

08-11-2019, 11:48 Joanna Oreł

Rudzianie po raz kolejny aktywnie świętowali odzyskanie przez Polskę niepodległości. 11 listopada w lesie halembskim oraz przy Szkole Podstawowej Sportowej nr 15 odbyły się XXVI Biegi Niepodległości, w których uczestniczyło ok. 400 osób.

- Najważniejsze jest to, żeby spotkać się razem w tym dniu i wspólnie przeżywać to święto, które jest jednym z najważniejszych dla nas, Polaków - podkreśla Aleksandra Poloczek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej, które wraz z miastem oraz TKKF "Jastrząb" zorganizowało biegi.

Sportowa impreza rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie orkiestry dętej KWK Halemba. W ten sposób rudzianie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu". Następnie w samo południe biegacze wystartowali w biegu głównym na dystansie 12 km. Oprócz tego o godz. 11 uczestnicy mogli wziąć udział w biegu rekreacyjnym, w którym do przebiegnięcia były 4 km. Odbyła się także rywalizacja w kategorii nordic walking. - Przede wszystkim chodziło o to, żeby nie rywalizować, lecz zaznaczyć swoją obecność w tym miejscu. Pokazaliśmy tym samym, że w tak licznym gronie potrafimy świętować fakt, iż mamy prawo żyć w wolnym kraju. Co ważne, uczestnicy podkreślili to swoimi strojami, ponieważ nie brakowało biało-czerwonych akcentów - podsumowuje Aleksandra Poloczek.

Warto dodać, że twórcą idei był przed laty Henryk Kopeć, medalista Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, zawodnik, a później trener i kierownik sekcji lekkiej atletyki w KS „Pogoń" Ruda Śląska. Pierwsza impreza biegowa z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Rudzie Śląskiej odbyła się w 1994 r.


Komentarze