Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Święto Policji w Rudzie Śląskiej

14-07-2022, 15:44 Joanna Oreł

 

87 rudzkich policjantów otrzymało akty mianowania na wyższe stopnie służbowe podczas tegorocznych obchodów Święta Policji w Rudzie Śląskiej, które we wtorek (12.07) odbyły się w Miejskim Centrum Kultury. Wydarzenie połączone zostało ze wspomnieniem 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego.

- Nasz zawód jest dla wyjątkowych ludzi, a służba w policji wymaga poświęcenia, również tego największego. Musimy pamiętać, że służba w policji wymaga od nas wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka i to właśnie my musimy stanąć w obronie słabszych i pokrzywdzonych. Musimy także pamiętać, że na szacunek musimy sobie zasłużyć. Zarówno naszą pracą, jak i również poszanowaniem prawa i etyki zawodowej - podkreślił w czasie rudzkich obchodów Święta Policji mł. insp. Jarosław Dyło, komendant miejski policji w Rudzie Śląskiej.

Święto Policji przypada 24 lipca w rocznicę powołania w 1919 roku Policji Państwowej, ale równocześnie w tym roku obchodzona jest setna rocznica utworzenia Policji Województwa Śląskiego (17 czerwca). Dodatkowym powodem do zorganizowania uroczystości było awansowanie rudzkich policjantów. Nominacje na wyższe stopnie służbowe otrzymało 87 mundurowych, a kolejnych dwóch funkcjonariuszy podczas centralnej uroczystości. - Wszystkim awansowanym na kolejne stopnie policyjne serdecznie gratuluję. W pełni zasłużyliście na to wyróżnienie. Składam wyrazy najwyższego uznania za Wasz profesjonalizm - podkreślił mł. insp. Jarosław Dyło, który podziękował także rodzinom policjantów za ich wsparcie i wytrwałość oraz pracownikom cywilnym KMP Ruda Śląska.

- Z okazji święta policji składam na ręce Pana komendanta życzenia dla wszystkich rudzkich funkcjonariuszy zdrowia, bezpiecznej pracy, spełnienia marzeń i realizacji najbardziej ambitnych planów. W imieniu wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej pragnę podziękować każdemu z Was za oddaną służbę, zaangażowanie w wykonywanie odpowiedzialnych zadań i skuteczność przeprowadzanych akcji. Dzięki Waszemu profesjonalizmowi możemy czuć się w naszym mieście bezpieczni, co dobitnie pokazują statystyki - powiedział z kolei Jacek Morek, pełniący obowiązki prezydenta miasta.

Według danych za ubiegły rok każdego dnia rudzcy policjanci m.in. spędzili 339 godzin w służbie patrolowej oraz 99 godzin w służbie obchodowej, legitymowali 167 osób, 100 razy badali stan trzeźwości, ujawnili 80 wykroczeń, przyjęli 69 zgłoszeń i przeprowadzili 49 interwencji oraz realizowali siedem doprowadzeń. Ponadto na przestrzeni ostatnich pięciu lat (2017-2021) zmniejszyła się ogólna liczba przestępstw. Wzrosła także ich wykrywalność, która w ubiegłym roku była na poziomie 82 proc. Warto dodać, że jest ona większa niż średnia wykrywalność Komendy Wojewódzkiej w Katowicach, która wynosi 74,6 proc. - Życzę, aby Wasza praca, nie tylko było efektywna i owocowała w sukcesy, ale przynosiła każdemu rudzkiemu funkcjonariuszowi poczucie osobistej satysfakcji - podsumował Jacek Morek.


Komentarze