Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Święta Barbara czuwa nad Rudą Śląską

07-06-2018, 11:37 Agnieszka Lewko

Ruda Śląska jest już 20 lat pod opieką świętej Barbary. Z tego powodu w środę (6.06) w  ramach obchodów Święta Herbu Miasta  odbyła się uroczysta msza święta w intencji Rudy Śląskiej i jej mieszkańców. Natomiast po uroczystości rudzianie mieli okazję podziwiać występ Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"   oraz Pieśni i Tańca "Rudzianie".

- To szczególny dzień dla Rudy Śląskiej, ponieważ dwadzieścia lat temu nasze miasto zostało powierzone opiece świętej Barbary. Z tego powodu co roku właśnie 6 czerwca świętujemy i oddajemy cześć naszej patronce - podkreśliła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - Dziękuję wszystkim, którzy świętują razem z nami. Życzę wszystkim wspaniałej zabawy, bo ten dzień trzeba uczcić w szczególny sposób. To doskonała okazja do wyrażenia miłości i szacunku do naszej lokalnej ojczyzny - dodała.

Świętowanie rozpoczęło się od mszy świętej w intencji miasta i jego mieszkańców w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu, podczas której można było posłuchać kazania dotyczącego małej ojczyzny, czyli właśnie Rudy Śląskiej, a także rudzkich chórów takich jak: Michael, Acalanthis oraz Gloria. Po mszy rudzianie mieli natomiast okazję podziwiać występy Zespołu Pieśni i Tańca „Rudzianie” im. Jana Mazura oraz Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, które odbyły się na placu Jana Pawła II. - Cieszę się, że w tym wyjątkowym dla nas dniu towarzyszy nam  piękna muzyka w najlepszym wykonaniu – zaznaczyła Grażyna Dziedzic.

Warto dodać, że  wizerunek św. Barbary widnieje  na herbie miasta. Naczelną zasadą, którą kierowali się jego twórcy, było połączenie dwóch tradycji - tego, co śląskie, z tym, co rudzkie. Przedstawia on połowę złotego orła w błękitnym polu, co jest nawiązaniem do herbu województwa śląskiego; w białym polu ukazana jest natomiast postać św. Barbary w czerwonym płaszczu z kielichem i mieczem. Za jej postacią widać  wieżyczkę.


Komentarze