Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Świąteczne strojenie rozpoczęte

28-11-2018, 13:51 admin

Blisko 270 ozdób świątecznych rozbłyśnie w tym roku na ulicach Rudy Śląskiej. Właśnie rozpoczął się ich montaż. Szczególnie jasno i barwnie będzie na miejskim rynku, gdzie oprócz dużej choinki rozświetlona zostanie fontanna, a na płycie zainstalowane zostaną ozdoby przestrzenne. Te ostatnie pojawią się także w innych dzielnicach miasta. Miasto na świąteczne oświetlenie przeznaczy blisko 380 tys. zł.

- Chcemy, żeby w okresie Bożego Narodzenia również wystrój miasta wpisywał się w świąteczną atmosferę. Tradycyjnie, oprócz dekoracji na ulicznych latarniach, rozświetlimy największe ronda, a w kilku punktach w mieście zamontujemy duże świetlne ozdoby przestrzenne – wylicza prezydent Grażyna Dziedzic.

Ogółem w Rudzie Śląskiej zainstalowanych zostanie prawie 270 ozdób. Będą to głównie dekoracje przedstawiające imitacje płatków śniegu, bombek, gwiazdek, choinek, aniołów oraz prezentów. Pojawią się one na latarniach ulicznych we wszystkich dzielnicach miasta. Dekoracje te wykonane zostaną z żarówek LED, które - w odróżnieniu od tych tradycyjnych - są energooszczędne.

Oprócz tradycyjnych ozdób montowanych na latarniach ulicznych, pojawią się także iluminacje przestrzenne. Na rynku w Kochłowicach stanie rozświetlona figura renifera, w Bielszowicach pojawi się ogromna bombka (zieleniec obok kościoła pw. Marii Magdaleny), skrzyżowanie ulic Siekiela i Wita Stwosza w Bykowinie oświetli 3-metrowy prezent, w Goduli zainstalowane zostanie 5-metrowe drzewko świetlne, w Rudzie przy ul. Gierałtowskiego zamontowana zostanie ponad 2-metrowa śnieżynka, a na rynku w Orzegowie zamontowana zostanie instalacja z tronem i dwoma prezentami. – Ozdoby 3D cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci. Mieszkańcy chętnie robią sobie przy nich zdjęcia, dlatego pojawią się one w kilku dzielnicach, w miejscach dostępnych i widocznych z drogi – mówi prezydent Dziedzic.

W okresie świątecznym ciekawie prezentowały się będą też rudzkie ronda. Podobnie jak w roku ubiegłym, w Halembie pojawi się podświetlony renifer ciągnący kopalniane wagoniki z prezentami, zaś w Chebziu w czerwone i srebrne lampki ustrojony zostanie zabytkowy wagon tramwaju.

Szczególnie barwnie prezentować się będzie rudzki rynek, gdzie obok świetlnej konstrukcji przedstawiającej sanie ciągnięte przez renifery zamontowane zostaną duże świetlne figury skrzatów, w których dzieci będą mogły sobie zrobić zdjęcie. Dodatkowo rozświetlona zostanie fontanna, a kolejna iluminacja pojawi się na elewacji budynku urzędu miasta. W centralnej części miasta nie może też zabraknąć choinki. Tegoroczne drzewko będzie miało ponad 12 m wysokości. Będzie ono rozświetlone i zwieńczone trójwymiarową gwiazdą.

W tym roku miasto na świąteczne iluminacje przeznaczyło blisko 380 tys. zł. Kwota ta obejmuje wynajem, montaż, utrzymanie, konserwację oraz ewentualne naprawy, a następnie demontaż oświetlenia.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze