Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Supernowoczesna szkoła powstała w Bielszowicach

17-04-2024, 16:12 Joanna Oreł

Miasto złożyło właśnie wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach. Jego budowa kosztowała ponad 35 mln zł i została dofinansowana ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Uczniowie naukę w murach nowej szkoły mają rozpocząć od nowego roku szkolnego.

Jej budowa to była absolutna konieczność ze względu na skalę szkód górniczych, które dotknęły obecny budynek SP nr 17. - Już na etapie koncepcji rozwiązania architektoniczne budowanej szkoły konsultowane były zarówno z rodzicami, jak i pracownikami - podkreśla wiceprezydent Anna Krzysteczko, odpowiedzialna za oświatę w mieście.

Zresztą także szkody górnicze sprawiły, że inwestycja stanowiła nie lada wyzwanie. Przypomnijmy, że na początku 2022 roku trzeba było wstrzymać prace. Później także pojawiały się komplikacje. - Teren pod budynkiem nowej szkoły pracował cały czas. Trzeba było więc zastosować dodatkowe rozwiązania techniczne, ale też przeprojektować niektóre elementy. Czuwał nad tym specjalny zespół powołany ze stroną górniczą, z wykonawcą i z miastem. Chodziło o to, żeby dostosować budynek do nowych realiów i żeby był on dobrze wykonany. O wszystkich trudnościach informowaliśmy na bieżąco. Obecnie ściany górnicze, które są pod szkołą, zostały wyfedrowane i nie będzie on podlegał już takim oddziaływaniom - poinformował podczas piątkowej (12.04) konferencji prasowej prezydent miasta, Michał Pierończyk.

Warto było czekać, bo efekt, jeżeli chodzi o zakończoną budowę szkoły, robi wrażenie. Jej powierzchnia użytkowa wynosi 2900 m kw. W głównym, dwukondygnacyjnym budynku nowego gmachu znajduje się m.in. aula, biblioteka, stołówka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne. Od części centralnej odchodzą pozostałe strefy organizacyjne - istniejąca już wcześniej sala gimnastyczna, klasy 4-8, klasy 1-3 i przedszkole. Te są jednokondygnacyjne. Dzięki oddzielnym wejściom każda ze stref będzie działać niezależnie. W części przedszkolnej będą cztery sale dla przedszkolaków, natomiast w części szkolnej 20 sal lekcyjnych dla uczniów klas 1-8. Do tego każda klasa ma swój indywidualny dziedziniec, dzięki czemu sale będą oświetlane naturalnym światłem. Powstał też plac zabaw.

- Uczniowie bardzo czekają na nową szkołę. Byli już tutaj i wszyscy wychodzili naprawdę bardzo zadowoleni i zachwyceni z perspektyw, które się przed nami rysują. Jest to szkoła na pewno na miarę, ja uważam, XXII wieku, bo XXI wiek już trwa, więc dzieci znajdą tu na pewno bardzo komfortowe warunki do nauki, a nauczyciele i pracownicy szkoły do pracy - mówi Agata Ociepka, dyrektorka SP nr 17.

Budowa nowej siedziby SP nr 17 kosztowała ponad 35 mln zł (bez wyposażenia). Inwestycja została dofinansowana ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kwotą prawie 5,2 mln zł, a z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 4 mln zł. Koszty wyposażenia w części kuchennej wyniosły niemal 1 mln zł, w części meblowej – ponad 2,5 mln zł, a w zakresie urządzeń wentylacji i klimatyzacji – ponad 500 tys. zł. Ten ostatni wydatek również otrzymał dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Ostatnim etapem będzie podłączenie sali gimnastycznej, bo ta zostaje, do budynku nowej szkoły - zapowiada prezydent Michał Pierończyk. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na modernizację sali gimnastycznej z dostosowaniem do nowo powstałego budynku.

 


Komentarze