Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Sukces na rzecz profilaktyki, uprawnień i pracy

08-02-2023, 15:09 Joanna Oreł

Pod hasłem „PUP – profilaktyka, uprawnienia, praca” w rudzkim Powiatowym Urzędzie Pracy w ramach obchodów Dnia Pracownika Służb Zatrudnienia odbyły się spotkania z przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Straży Granicznej i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także indywidualne konsultacje z Państwową Inspekcją Pracy. Ponadto można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz porad z zakresu profilaktyki przeciwnowotworowej, zdrowego odżywiania oraz zdrowia psychicznego.

Umowa partnerska podpisana! 

Pierwszym punktem tego wydarzenia było podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy w Rudzie Śląskiej a chorzowskim oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Cechem Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej, które ma na celu współpracę na rzecz promocji zatrudnienia, aktywizacji zawodowej oraz rozwoju przedsiębiorczości. – Chodzi nam w szczególności o inicjowanie różnego typu spotkań, konferencji, przedsięwzięć oraz projektów na rzecz rozwoju rynku pracy i zasobów ludzkich. Chcemy wspólnie reagować na pojawiające się potrzeby i problemy – tłumaczy Beata Płaczek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. – Mając tak różne doświadczenia oraz perspektywy postrzegania rynku pracy, jesteśmy w stanie razem skuteczniej realizować wszelkie działania zmierzające do przeciwdziałania bezrobociu, promocji zatrudnienia i lokalnego rozwoju gospodarczego oraz przedsiębiorczości. Zamierzamy wspólnie promować i upowszechniać dobre praktyki, służące rozwojowi rynku pracy – osobom bezrobotnym, poszukującym pracy, pracownikom oraz pracodawcom – dodaje.

Dla pracodawców i przyszłych pracowników

Wtorkowe (31.01) wydarzenie pod hasłem „PUP – profilaktyka, uprawnienia, praca” spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, pracodawców oraz osób, korzystających ze wsparcia rudzkiego „pośredniaka”. – Skupiliśmy w jednym miejscu przedstawicieli wielu instytucji i organizacji, którzy w przejrzysty i rzetelny sposób przedstawili istotne dla nas kwestie: prawa pracy, zatrudniania cudzoziemców, zasiłków chorobowych, orzecznictwa oraz profilaktyki zdrowia. Wielu odbiorców, zarówno osób bezrobotnych, jak i pracodawców, podkreślało wyjątkowość inicjatywy, bowiem w jednym czasie mogli załatwić kilka spraw i znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Wydarzenie ,,PUP – profilaktyka, uprawnienia, praca” było doskonałą okazją do tego, aby podsumować działania, które realizujemy wspólnie z innymi instytucjami oraz porozmawiać o nowych wyzwaniach i możliwościach podjęcia wspólnych inicjatyw – opisuje Beata Płaczek.

Przypomnijmy, że w ramach tej inicjatywy można było spotkać się z przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Straży Granicznej i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ponadto odbyły się indywidualne konsultacje z Państwową Inspekcją Pracy. Można również było skorzystać z bezpłatnych badań i rozmów profilaktycznych. – Wydarzenie cieszyło się bardzo dużą popularnością, przechodząc nasze oczekiwania. Spotkania grupowe, realizowane z przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak również Narodowego Funduszu Zdrowia, miały pełne obłożenie sal. Trudno jednoznacznie wskazywać liczby, bowiem działania toczyły się w wielu miejscach, na terenie urzędu, jednocześnie. Wydarzenie było dostępne, zarówno dla naszych klientów, jak i całej społeczności lokalnej Rudy Śląskiej i okolic. Jedna osoba mogła skorzystać z kilku konsultacji. Frekwencja dopisała, czego przykładem może być np. liczba wydanych kart EKUZ – 80 sztuk. Warto wskazać, że ponad 50 osób przeszkolono z zakresu pierwszej pomocy – podsumowuje dyrektor rudzkiego PUP-u.

Kolejne działania już w planach

Rudzki Powiatowy Urząd Pracy organizuje zresztą dużo więcej działań na tym polu. Już wkrótce odbędą się spotkania dla osób bezrobotnych z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach, Stowarzyszeniem Świętego Filipa Nereusza, Fundacją Aktywizacja oraz Miejskim Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności. – Wyżej wskazane spotkania będą uwzględniały potrzeby osób młodych, powyżej 50. roku życia oraz z niepełnosprawnościami. Staramy się patrzeć na rynek pracy z szerszej perspektywy, dlatego powołaliśmy Zespół do spraw przeciwdziałania i rozwiązywania konfliktów. W skład Zespołu wchodzą osoby spośród pracowników, posiadających odpowiednią wiedzę, kompetencje i umiejętności z zakresu komunikacji i mediacji. Wskazane osoby biorą udział w spotkaniach organizatora stażu z przyszłym stażystą w ramach przeciwdziałania konfliktom przed rozpoczęciem stażu, a także w trakcie trwania tej formy, mające na celu rozwiązanie zaistniałego konfliktu między stronami – wyjaśnia Beata Płaczek. – Spotkania te pomagają dwóm stronom lepiej zrozumieć swoje potrzeby, pokonać bariery komunikacyjne i wspólnie osiągnąć odpowiednie rozwiązanie w sytuacji problemowej – dodaje.

Ponadto rudzki PUP powołał Akademię Rynku Pracy, która współpracuje z placówkami oświatowymi m.in. w zakresie przygotowania uczniów do radzenia sobie na rynku pracy, podejmowania aktywności w poszukiwaniu pracy, rozpowszechniania wśród uczniów informacji o zawodach, jak również wzmacniania integracji społecznej. – Organizowane przez pracowników urzędu spotkania wspierają rozwój kompetencji kluczowych młodych ludzi. Planujemy organizację różnego typu wydarzeń i dlatego serdecznie zapraszamy dyrektorów placówek oświatowych i innych instytucji oraz organizacji do współpracy i realizacji wspólnie kolejnych przedsięwzięć – zachęca Beata Płaczek.


Komentarze