Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Subwencja to za mało

24-05-2013, 14:29 Administrator WR

Z apelem o zwiększenie subwencji oświatowej zwrócili się do Ministra Edukacji Narodowej rudzcy radni. Co roku Ruda Śląska dokłada ok. 25 proc. środków własnych na realizację zadań oświatowych, na które powinno otrzymywać środki z budżetu państwa. W 2012 r. była to kwota blisko 36 mln zł! Tak dalej być nie może - uważają radni.(…) Zwracamy się z apelem o zwiększenie kwoty jednostkowej subwencji na ucznia oraz zmianę sposobu jej naliczania, tak by mogła ona przynajmniej zapewnić pokrycie wynagrodzeń i pochodnych w oświacie. Zwiększenie subwencji umożliwi samorządom zapewnienie lepszego rozwoju edukacji, jako jednego z najważniejszych aspektów życia publicznego (…) - czytamy w apelu przyjętym jednogłośnie przez wszystkich radnych Rudy Śląskiej.

 

W ubiegłym roku miasto na oświatę wydało ponad 187 mln zł. Zadania, które powinny zostać pokryte z subwencji oświatowej, stanowiły kwotę ponad 145 mln zł, natomiast miasto otrzymało na ten cel jedynie 109 mln zł. Tym samym władze Rudy Śląskiej z własnego budżetu do samej tylko subwencji musiały dopłacić blisko 36 mln zł. Łączne zaś nakłady samorządu na oświatę wyniosły w zeszłym roku ponad 78 mln zł.

 

 

Praktycznie z każdym rokiem rudzki samorząd musi dopłacać coraz więcej do zadań oświatowych, które powinny być finansowane przez budżet państwa. W 2011 r. Ruda Śląska otrzymała 104 mln zł subwencji oświatowej, to o 33 mln zł mniej. – (…) niepokoi fakt, że subwencja nie wystarcza nawet na pokrycie kosztów związanych z wypłatą wynagrodzeń wraz z pochodnymi (…) - podkreślają w swoim apelu radni. Dla przykładu wydatki te w 2011 r. wyniosły 138 mln zł, a w roku ubiegłym ponad 148 mln zł.

 

Oprócz Ministra Edukacji Narodowej adresatem odezwy rudzkich radnych są Marszałkowie Sejmu i Senatu, Prezes Rady Ministrów, posłowie i senatorzy okręgu wyborczego, do którego należy Ruda Śląska oraz rady miast sąsiednich. Apel radnych z Rudy Śląskiej jest jednocześnie poparciem podobnego wniosku złożonego w ubiegłym roku przez radnych Mysłowic.

 

W tym roku szkolnym do miejskich placówek oświatowych uczęszcza ponad 15 tys. uczniów i słuchaczy oraz ponad 4100 przedszkolaków. W rudzkiej oświacie zatrudnionych jest ponad 2100 nauczycieli. W tym roku na wydatki związane z oświatą w miejskim budżecie zarezerwowano kwotę 213 mln zł. Subwencja oświatowa wyniesie jedynie 109 mln zł.

 

źródło: UM


Komentarze


25-05-2013, 08:09
Rudzianin napisał(a):

oto miasto marzen-b.dobra bezpartyjna Prezydent Dziedzic,bezpartyjna Rada Miasta oraz wspolne dzialanie na rzecz miasta i jego mieszkancow !! Przyklad j.w. moze byc dowodem,iz wspolnie mozna wiecej ! Odrzucic wyniszczajace PARTYJNIACTWO,konflikty !! Dramat lat 2001-2010 w naszym miescie powinien wiele nas nauczyc-partyjny laik prezydent,ochrona partyjna,totalna prywata,ignorancja zarzadzania,interesy rodzinne i kolesiowe,partyjne ponad interes miasta i mieszkancow !!!